Пристигна Raspberry Pi 5 со низа подобрувања, чини 60 и 80 долари

И покрај сомневањата дека тоа ќе се случи годинава, Raspberry Pi 5 сепак беше претставен.

Станува збор за најновата верзија на микрокомпјутерот која доаѓа со неколку значајни подобрувања по почетна цена од 60 долари. Не само што има подобри перформанси од својот претходник, туку ова е првиот Raspberry Pi за кој компанијата користи свои полупроводници.

„Мозокот“ на микрокомпјутерот Raspberry Pi 5 е 64-битен 4-јадрен ARM Cortex-A76 процесор кој работи на 2,4 GHz и овозможува до трипати подобри перформанси од Raspberry Pi 4, кој се појави пред четири години. Уредот доаѓа и со графички чип VideoCore VII од 800 MHz за кој Raspberry Pi Foundation вели дека нуди „значително подобрување во графичките перформанси“.

Новиот компјутер е многу брз, а The Verge пишува дека прилично се загреvал при употреба, но доаѓал и со активна компонента за ладење која се става директно на плочата.

Raspberry Pi 5 сега има компонента развиена од Raspberry Pi Foundation, таканаречениот јужен мост, дел од матичната плоча што му помага да „комуницира“ со периферните уреди. Благодарение на оваа компонента, микрокомпјутерот направи значаен чекор напред во перформансите и функционалноста на периферните уреди, овозможувајќи поголеми брзини на пренос на надворешниот UAS погон и другите периферни уреди.

Remote video URL

Исто така, доаѓа со два MIPI примопредаватели со четири ленти од 1,5 Gbps кои овозможуваат поврзување до две камери или два екрана. Има и нов интерфејс PCI Express 2.0 кој нуди поддршка за „периферни уреди со висок пропусен опсег“, но сепак бара посебен адаптер како што е M.2 HAT за да го искористи тоа.

Што се однесува до портите, можно е да се поврзат два излеза за HDMI 4Kp60 HDMI со поддршка за HDR, слот за microSD, два USB 3.0 порти, два USB 2-0 порти, Gigabit Ethernet и 5V DC напојување преку USB-C. Микрокомпјутерот поддржува Bluetooth 5.0 и Bluetooth Low Energy (LE), како и врвните перформанси на SD картичката, кои се удвојуваат со режимот SDR104.

Сето ова го прави Raspberry Pi 5 повеќе разноврсен, без разлика дали се користи како ултра достапен десктоп компјутер, медиумски сервер или безбедносен систем.

Ќе се нуди со 4 и 8 GB RAM по цена од 60 и 80 долари. Тоа е повеќе од Pi 4, кој се продаваше за 55 и 75 долари.

Продажбата на микрокомпјутерот Raspberry Pi 5 ќе започне пред крајот на октомври.

Тагови
реклама

Земјотрес во Скопје

Read more

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Хардвер

Дали го оставате полначот во штекер дури и кога не го полните телефонот?

Read more

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Read more

Новиот iPad Pro на Apple донесе големи подобрувања

Read more

Оптички диск од наредната генерација може да собере 14.000 4К филмови

Read more
 

Гик

Кога роботите ќе почнат да бришат прашина наместо да ни ги земаат работните места?

Читај повеќе

Достапна е јавна бета верзија на iOS 18: Што е ново?

Читај повеќе

Климатските промени ги прават деновите подолги - ова не се случило со милениуми

Читај повеќе
  • play_arrow

Редок вид кит исплива на брег во Нов Зеланд: Научниците не знаат речиси ништо за него

Читај повеќе

Откриена пештера на Месечината може да стане дом за астронаути

Читај повеќе

Ретро PC емулатор пристигна на App Store

Читај повеќе

6 совети како да му помогнете на вашиот телефон да го преживее летово

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се крие под мразот на Антарктик?

Читај повеќе

Зошто ладниот воздух има поинаков мирис?

Читај повеќе