Првата капсула за евтаназија одобрена во Швајцарија

Капсулата наменета за потпомогнато самоубиство доби одобрение во Швајцарија, а нејзиниот креатор смета дека следната година треба да биде подготвена за употреба во оваа земја.

Евтаназијата е легална во Швајцарија, а во 2020 година ја искористиле 1.300 луѓе, покажуваат податоците на двете главни организации за „потпомогнато самоубиство“. Животите на луѓето завршуваат со голтање течен натриум пентобарбитал, кој ги става во длабока кома пред да умрат. Сепак, д-р Филип Ничке ја разви капсулата Sarco произведена од 3D печатач, која нуди поинаков пристап. На клиентите им се гарантира брза и мирна смрт без никакви хемикалии.

Капсулата ја реализира својата цел така што се полни со азот, кој брзо ја намалува концентрацијата на кислород, а личноста во неа умира од хипоксија и хипокапнија. Дејството на капсулата предизвикува чувство на дезориентација, а лицето може да почувствува блага еуфорија пред да ја изгуби свеста. Д-р Ничке тврди дека смртта настапува по 30 секунди и дека нема ниту паника, ниту чувство на задушување.

Исто така, капсулата се активира одвнатре, така што лицето може самостојно да притисне копче кога е подготвено да го стори тоа. Капсулата е пренослива и може да се транспортира на која било локација.

Законскиот преглед на капсулата е завршен и може да се користи без проблем.

Третиот прототип на капсулата Sarco во моментов се прави со помош на 3D печатач во Холандија и треба да биде оперативен во Швајцарија во 2022 година.

Д-р Ничке минатата година изјави дека сака оваа технологија да биде достапна бесплатно, па програмата за печатење на капсулата ќе биде достапна на интернет.

Тагови
реклама

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Како да забележите дека некој маж е вљубен во вас?

Read more

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Read more

Вести

Инвестициите во вселенската инфраструктура нагло се зголемија во 2021 година

Read more

Топ 10 места во Баварија кои треба да се посетат

Read more

Мегасанта мраз испушта големи количества слатка вода во океанот

Read more

6 загрозени животински видови поради климатските промени

Read more
 

Гик

Никогаш не го фрлајте стариот мобилен пред да ги направите овие работи

Читај повеќе

Инвестициите во вселенската инфраструктура нагло се зголемија во 2021 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 места во Баварија кои треба да се посетат

Читај повеќе

Мегасанта мраз испушта големи количества слатка вода во океанот

Читај повеќе
  • filter

6 загрозени животински видови поради климатските промени

Читај повеќе
  • play_arrow

Редок џиновски корален гребен откриен на Тахити

Читај повеќе

Астрономите се жалат од сателитите на SpaceX

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Словенија има замок кој веќе 8 века виси од карпа

Читај повеќе

Почна првиот археолошки експеримент во вселената

Читај повеќе