ФИНА ОХРИДСКИ МАРАТОН 2020

Првпат по 28 години откажан Охридскиот маратон

Пандемијата со коронавирусот удри и по маратонот кој традиционално во август се одржува во водите на Охридското Езеро.

Светската пливачка федерација (ФИФА) всушност ја откажа целата сезона 2020, па оттаму следуваше и откажување на Охридскиот маратон кој со години е во календарот на ФИНА. Маратонот во Охрид сезонава беше закажан за 30 август и требаше да биде издание број 34.

Охридскиот маратон првпат се одржа во 1962 година, а потоа до 1966 се одржаа уште три трки пред да настапи пауза. Беше повторно одржан тек во 1985 година, но само едно издание. Од 1992 до лани се одржуваше без прекин цели 28 години и тоа на патеката „Климе Савин“, а од 1998 година е дел од календарот на ФИНА.

Од ФИНА соопштија дека откажувањето на целата сезона е по препорака на СЗО како превенција за ширењето на коронавирусот.

Охродскиот маратон се враќа на календарот наредната сезона 2021 и тоа на 21 август, а ќе се одржи и мал маратон од 10 километри на 10 август.

реклама

Денот кога диносаурусите изумреа, објаснет до детали

Read more

Пет причини зошто жените изневеруваат

Read more

Што ќе случи во вашето тело кога ќе се откажете од пивото?

Read more

Актерката Силвија Стојановска доби затворска казна за транспорт на кокаин

Read more

Останати спортови

НЛБ Банка генерален спонзор на сениорската машка репрезентација на Македонија

Read more

Охриѓанец истрча од Попова Шапка до Титов Врв и назад за два часа и 19 минути

Read more

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Read more

Мајк Тајсон ќе се врати во рингот во септември

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Португалија со победа тргна во одбрана на титулата, Роналдо најдобар стрелец на Европските првенства

Читај повеќе

Финалето на Вембли пред 40.000 гледачи

Читај повеќе

УЕФА отвори истрага против Арнаутовиќ

Читај повеќе

Љорис го разбира стравот на противниците од триото Бензема-Гризман-Мбапе

Читај повеќе

НЛБ Банка генерален спонзор на сениорската машка репрезентација на Македонија

Читај повеќе

На Арнаутовиќ му се заканува суспензија од најмалку 10 натпревари

Читај повеќе

Алиоски: Најважно е да веруваме во себе и во тимот

Читај повеќе

Дали е потешко да се освои Европско или Светско првенство?

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете ја мајсторијата на Меси од слободен

Читај повеќе