Путин: Обичните Руси не ги жалат бизнисмените кои ги загубија јахтите и палатите

Никој од обичните Руси не се сожали за оние што го загубија својот капитал во странски банки и други средства во странство, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин, а пренесува агенцијата ТАСС.

– Никој од обичните граѓани на Русија не жалеше за оние што го загубија својот капитал во странски банки. Тие не жалеа за оние што ги загубија своите јахти и палатите во странство. нови елити“, рече шефот на државата во своето обраќање во Парламентот. 

А во разговорите се потсетија и на приватизацијата од 90-тите и на арогантниот луксуз на новите елити, додаде Путин. Тој потсети дека за време на приватизацијата во 90-тите, фирмите што ги создаваше целата држава се продаваа за џабе.

Путин денеска се обрати во Парламентот, ветувајќи дека ќе ја продолжи војната во Украина и ја обвини НАТО алијансата предводена од САД дека го разгорува конфликтот со погрешно верување дека може да ја победи Москва во глобална војна.

Во своето обраќање, Путин ги повтори своите ставови обвинувајќи ја Украина за нацизам, со што ја оправдуваше руската агресија врз таа земја.

– Западот само одолговлекуваше и замижуваше пред политичките убиства и малтретирањето на верниците, ги поддржуваше украинските неонацисти. Пред специјалната операција меѓу Западот и Украина имаше разговори за испорака на противвоздушна одбрана, па дури и нуклеарно оружје. Тие создаваа биолаборатории на границата, воени бази, ја подготвија Украина за голема војна и тоа отворено го признаваат, како да се гордеат со тоа и ги нарекуваат договорите од Минск - блефирање, рече тој.

- Така ја уништија Југославија, Ирак. Се навикнаа да им се дозволува сè. Така се однесуваат и кон сопствените народи. Се претворија во симбол на лаги. Ние се бориме за нашата позиција и дека во современиот свет не треба да има поделба на цивилизирани земји и други.Добивме колебливи одговори на нашите предлози за соработка. Дури и НАТО го проширија кон нас. Ниту една земја нема толку воени бази во светот како САД. Видете ја мапата, ги поставија насекаде, рече рускиот лидер.

реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Свет

Германската војска за прв пат го употреби моќниот HIMARS

Read more

Орбан: Планот на Трамп за мир во Украина е добро разработен

Read more

Ене го на покривот – нова снимка од атентатот на Трамп: Очевидци покажуваат со прст кон напаѓачот и викаат кон полицијата

Read more

Откриено што правел атентаторот на Трамп пред нападот

Read more
 

Вести

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Читај повеќе

Земјотрес во Скопје

Читај повеќе

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Читај повеќе

Говорот на бугарскиот генерал Терпешев на Второто заседание на АСНОМ

Читај повеќе

Кинезите ги повлекуваат маиците со историската фотографија на Трамп

Читај повеќе

Вулин: Големите сили ја фалат Македонија кога ги повредува Србите, но кога шумите ќе почнат да горат Србија е прва на помош

Читај повеќе

Мемеди: Родителите на бебето и медицинската сестра се смирија и си подадоа рака, случајот е затворен

Читај повеќе

Германската војска за прв пат го употреби моќниот HIMARS

Читај повеќе

Доларот зајакна, Трамп ги тресе азиските берзи

Читај повеќе