Ракомет

Ракометарките загубија од Србија во првиот контролен натпревар

17. март 2017 - 20:34 | Макфкас

Женската ракометна репрезентација на Македонија загуби во првиот од двата договорени контролни натпревари со репрезентацијата на Србија. Во салата во Автокоманда, Македонија беше поразена со 29:35.

Македонија и Србија го одиграа првиот од двата контролни натпревари, според договорот и двата се од затворен карактер, а Србинките победија 29:35, благодарение на подобрата игра во второто полувреме.

Вториот натпревар е закажан за в сабота од 12 часот, а ќе се одигра во СЦ „Јане Сандански“.

Дуелите со Србија се дел од подготовките на Македонија за бараж двомечот против Шведска, за пласман на Светското првенство во Германија. 

Коментирај