Ракометната ЛШ ќе се игра и за викенд, тренерите добија право на челенџ

Ракометната Лига на шампиони ќе изгледа поинаку од фајналфорот што во јуни ќе се игра во Келн.

Извршниот комитет на ЕХФ на последниот состанок донесе низа одлуки поврзани со следната ракометна сезона. Усвоено е правилото што долго се најавуваше. Од следната сезона, тренерите во текот на натпреварот ќе имаат право на еден челенџ.

ЕХФ нагласи дека ова правило ќе започне да се применува од завршниот турнир во Лигата на шампионите.

Одлучено е и „под посебни околности“ да може да се играат натпревари од Лигата на шампионите во машка конкуренција и за викенди, а не само во среда и четврток како досега. Причина за тоа е поголемата посетеност и поголема гледаност на ТВ.

Се разговараше и за учество на руски и белоруски тимови на меѓународните натпреварувања и засега е извесно дека нема да бидат во конкуренција за сезоната 2023/2024.

Следната сезона во Лигата на шампионите на ЕХФ во машка и женска конкуренција по едно место ќе биде доделено преку специјална покана, додека досега сите места беа доделувани според ранг-листата на ЕХФ.

Се зборуваше и за зголемување на минималниот капацитет на салите за европските натпреварувања, но беше одлучено тоа да се одложи за уште најмалку две сезони и дека тоа ќе биде можно само од сезоната 2025/2026.

реклама

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Ракомет

ЕХФ го суспендира Драган Начевски под сомнение за учество во местење натпревари

Read more

Македонија пред 50.000 луѓе ќе го отвори европското во ракомет

Read more

РФМ ја направи полуфиналната куп жрепка

Read more

Ќе биде пеколно во Битола: Билетите за Е. Пелистер - Вардар распродадени за 17 минути

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

7 најлоши фудбалски позајмици на сите времиња

Читај повеќе

Голманот на ПСЖ приклучен на апарати откако падна од коњ

Читај повеќе

Додека ПСЖ славеше титула, Нејмар играше покер  - пријавил дека е повреден

Читај повеќе
  • play_arrow

Жиру за победа на Милан во Торино и пласман во ЛШ

Читај повеќе

Пред Роналдо беше лидер: Ал Наср остана без титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Читај повеќе

Џака преку социјалните мрежи се збогуваше со фановите на Арсенал

Читај повеќе
  • play_arrow

Мбапе ѝ го раскрвари носот на девојка на трибините

Читај повеќе

Фјури му испрати договор на Џошуа за борба на Вембли во септември

Читај повеќе