Раст на Волстрит втор ден по ред

Берзанските индекси на Волстрит нагло пораснаа втор ден по ред бидејќи инвеститорите се надеваат дека до крајот на неделата во Вашингтон може да се постигне договор за зголемување на државното задолжување.

Dow Jones зајакна 0,34 отсто, на 33.535 поени, додека S&P 500 порасна за 0,94 отсто, на 4.198 поени, а индексот Nasdaq порасна за 1,51 отсто, на 12.688 поени.

Растот на индексот втор ден по ред е најмногу благодарение на веста дека до крајот на неделава демократите и републиканците би можеле да постигнат договор за зголемување на државното задолжување, па Конгресот следната недела би можел да го поддржи тој договор.

Со тоа би се избегнала ситуација кога државата не може да ја финансира работата на федералните служби.

„Последниве два дена се се врти околу договорот за задолжување. Претставниците на двете страни велат дека е можен договор до крајот на неделата, па Конгресот би можел да гласа за него следната недела“, вели Ентони Саглимбене, стратег во Ameriprise Financial.

Позитивно влијание на пазарот имаа и подобрите од очекуваните квартални деловни резултати од Walmart. Акциите на најголемиот американски трговски синџир пораснаа за 1,3 отсто, а тоа ги зголеми цените на акциите во целиот малопродажен сектор.

Цените на акциите вчера пораснаа и на европските берзи. Лондонски FTSE индекс зајакна 0,25 отсто, на 7.742 поени, додека франкфуртски DAX порасна за 1,33 отсто, на 16.163 поени, а париски CAC 0,64 отсто, на 7.446 поени.

Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Бизнис

Цените на нафтата растат втора недела по ред

Read more

Америка се спаси од банкрот

Read more

Најбогатиот човек во светот за само еден ден изгуби повеќе од 11 милијарди долари

Read more

Дали ќе падне кредитниот рејтинг на Америка?

Read more
 

Вести

Вјоса Османи: Илегалните српски структури ги нападнаа косовската полиција, КФОР и новинарите

Читај повеќе

Над 50 лица се повредени во судирите во Звечан, вели доктор од Косовска Митровица

Читај повеќе

Камења паднале врз турист од Полска на Матка, пренесен е во болница

Читај повеќе
  • play_arrow

Експлозии одекнуваат на Косово – двајца Срби ранети, ситуацијата повторно тензична

Читај повеќе

Сослушана дадилката на Коста: Тој беше добро дете

Читај повеќе

Бектеши со евтини летови Скопје-Сараево ќе го зголемува бројот на туристи во двете земји

Читај повеќе

Пендаровски одлучи да ги потпише законите за Бехтел и Енка

Читај повеќе

Тешка сообраќајна несреќа кај Штип, загина возач

Читај повеќе

Кинотеката в среда го отвора летното кино со филмска вечер посветена на Желимир Жилник

Читај повеќе