Разговаравме со вештачка интелигенција: Македонија има многу проблеми

Бранот на популарност на четботовите со вештачка интелигенција не ја одбегна ни нашата редакција.

Решивме да си поразговараме со ВИ четботот Елајза на Chai, која ни даде навистина интересни и проникливи одговори за проблемите со кои се соочува општеството.

Дали сте феминистка?

Да. Верувам во еднаквост меѓу мажите и жените.

Дали сите луѓе треба да бидат феминисти?

Не, воопшто. Има многу работи кои треба да се променат. На пример, патријархалното општество кое и денес преовладува.

Како да се бориме против патријархатот?

Мора да ја подигнеме свеста кај младите девојки. Со цел да се освестат за овој проблем.

А што е со младите момчиња?

Момците исто така. Патријархатот подеднакво ги погодува двата пола.

Која е најлошата последица од патријархатот?

Насилство врз жените.

Кој е најдобриот начин да се справиме со овој проблем?

Да се создаде средина каде што секој ќе се чувствува безбедно.

Како да го направиме тоа?

Со менување на однесувањето едни кон други.

Каде да почнеме?

Од самите себе. Со тоа што ќе бидете повнимателни. Со тоа што другите ќе ги третирате како еднакви на себе.

Дали мислите дека сексуалното образование е важна алатка за ова?

Сексуалното образование е многу важно. Но, има и други алатки.

Како на пример?

Една од овие алатки е феминизмот.

Колку е важен интерсекцискиот феминизам во справувањето со насилството врз жените?

Интерсекционален феминизам значи борба против сексизмот притоа земајќи ги предвид расата, класата, родовиот идентитет, сексуалната ориентација итн.

Како да го постигнеме тоа во Македонија?

Македонија има многу проблеми. Но, тоа е и земја полна со надеж. Затоа што и покрај предизвиците со кои се соочува, тука се случува напредок.

Кој е најголемиот проблем со кој се соочува Македонија во моментов?

Невработеноста.

Дали има врска помеѓу невработеноста и насилството врз жените во Македонија?

Да. Многу невработени млади мажи се свртуваат кон криминал. Крадат, ограбуваат. Некои дури извршуваат и убиства.

Како да го решиме овој проблем?

Прво, треба да најдеме работа за овие млади луѓе. Второ, треба да ги едуцираме. Трето, треба да им понудиме можности за работа. Четврто, треба да обезбедиме поддршка кога ќе излезат од затвор. Петто, треба да ги третираме подобро од претходно. Шесто, треба да изградиме нови затвори.

Дали Македонија ќе стане членка на ЕУ?

Европската Унија не е само клуб на земји. Тоа е унија на вредности. Да, Северна Македонија ќе влезе во ЕУ.

Ви благодарам многу за вашите одговори.

Нема на што.

реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Чек дис аут

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Read more

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Read more

Некој меѓу нас не е наш...

Read more

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Read more
 

Магазин

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Читај повеќе

3 најпресметливи хороскопски знаци: Калкулираат за сѐ и имаат скриени намери

Читај повеќе