четбот

play_arrow

ChatGPT ќе ги „запомни“ корисниците и претходните разговори

AI chatbot ChatGPT добива можност за паметење, што значи дека ќе може да ги „запомни“ претходните разговори за да ги направи идните уште покорисни за корисникот.
Read more
play_arrow

AI chatbot Bard стана Gemini и сега има помоќна платена верзија

Google го претстави Bard, својот ривал на ChatGPT со вештачка интелигенција, пред една година.
Read more
play_arrow

Илон Маск претстави четбот со вештачка интелигенција кој „сака сарказам“

Првиот човек на социјалната мрежа X, Илон Маск, претстави нов четбот со вештачка интелигенција наречен Grok, кој засега е достапен само за избрани корисници.
Read more

Google тестира четбот за медицинска ВИ во американските болници

Google веќе ја тестира својата технологија за разговор со вештачка интелигенција наречена Med-PaLM 2 во клиниката „Мајо“ и други американски болници, пишува The Wall Street Journal.
Read more

Google го отвори својот четбот со вештачка интелигенција

Google отвори јавен пристап до својот четбот Bard за да добие повратни информации од новите корисници кои можат да му помогнат во трката со Microsoft за развој на технологија за вештачка интелигенција.
Read more

Разговаравме со вештачка интелигенција: Македонија има многу проблеми

Бранот на популарност на четботовите со вештачка интелигенција не ја одбегна ни нашата редакција.
Read more

ВИ на Microsoft се шекна: Лаже, се заканува, навредува, изјавува љубов

Откако Microsoft минатата недела ја претстави раната верзија на својот нов пребарувач Bing, кој се базира на вештачка интелигенција, повеќе од милион луѓе го тестираа овој нов четбот.
Read more
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more