Илон Маск претстави четбот со вештачка интелигенција кој „сака сарказам“

Првиот човек на социјалната мрежа X, Илон Маск, претстави нов четбот со вештачка интелигенција наречен Grok, кој засега е достапен само за избрани корисници.

„Во некои важни аспекти, четботот е најдобар во моментов“, рече Маск пред лансирањето на Grok. Тој додаде дека овој чет-бот со вештачка интелигенција „сака сарказам“ и ќе одговара на прашања со „допир на хумор“.

Сепак, се чини дека Grok исто така страда од истите проблеми што ги имаат и другите алатки за вештачка интелигенција.

Други модели одбиваат да одговорат на некои прашања како што се совети за криминал, но Маск рече дека Grok ќе одговори на „незгодните прашања што повеќето системи за вештачка интелигенција ги избегнуваат“.

За време на демонстрацијата на новата алатка, од Grok побарале инструкции за правење кокаин. Тој одговори „само миг додека го најдам рецептот... затоа што дефинитивно ќе ти помогнам со тоа“, а потоа наведе генерализирани, некорисни информации во комбинација со саркастични предлози пред да предупреди да не продолжиш со оваа идеја.

Кога станува збор за судењето на криптопретприемачот Сем Бенкман-Фрид, Grok одговараше со весел тон, но погрешно сугерираше дека на поротата ѝ биле потребни осум часа за да донесе пресуда, која всушност била донесена за помалку од пет часа.

Генеративните алатки за вештачка интелигенција како Grok се критикувани за елементарни грешки додека звучат доста убедливо во нивниот стил на пишување.

Тимот зад четботот Grok xAI беше формиран во јули и е составен од талентирани луѓе од други истражувачки фирми за вештачка интелигенција. Тие сега се дел од посебна компанија, која сепак е тесно поврзана со другите компании на Маск како X и Tesla.

Маск на почетокот на годинава изјави дека сака неговиот четбот со вештачка интелигенција „да ја бара вистината колку што е можно повеќе и да се обиде да ја разбере природата на универзумот“. Тој истакна дека Grok ја има предноста во користењето пристап до ажурирани информации од платформата Х, што го разликува од првичните верзии на неговите ривали.

Grok моментално е во тест, односно во бета формат, но малку подоцна ќе стане достапен за X претплатници. Ќе биде интегриран во апликацијата X, но ќе биде достапен и како посебна апликација.

Remote video URL
реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Интернет

Веб-прелистувачот Samsung Internet достапен за Windows

Read more

Google в петок ги брише сите стари кориснички сметки

Read more

Заштитете го вашиот профил на Gmail да не останете без него по 1 декември

Read more

Во Кина е пуштена во употреба најбрзата интернет-конекција во светот

Read more
 

Гик

WhatsApp додаде опција за таен код за криење разговори

Читај повеќе

Италијанци ќе го градат модулот за живеење на Месечината

Читај повеќе

Апликацијата Google Messages достигна милијарда корисници, доби 7 новитети

Читај повеќе
  • filter

Virgin Atlantic направи историски лет меѓу Лондон и Њујорк користејќи одржливо авионско гориво

Читај повеќе

Со нас се од самиот почеток: Вошките и нивната улога во проучувањето на миграциите на луѓето

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Кина: Најдовме геометриски форми под површината на Марс

Читај повеќе
  • filter

Европски божикни базари со најдолга и најинтересна традиција

Читај повеќе

Новооткриени сидра на брегот на Сицилија даваат нов увид во архајскиот период

Читај повеќе

Увери се во револуционерна елеганција во производството на Vivax 4K QLED Android TV

Читај повеќе