AI chatbot Bard стана Gemini и сега има помоќна платена верзија

Google го претстави Bard, својот ривал на ChatGPT со вештачка интелигенција, пред една година.

Bard беше придвижуван од моделот LaMDA, но компанијата се префрли на Gemini во декември. Меѓутоа, оваа услуга сега го презеде името на тој модел и е сменет од Bard во Gemini.

Gemini сега го лансира моделот Gemini Pro 1.0, достапен е во повеќе од 230 земји и „знае“ повеќе од 40 јазици. Достапен е преку веб-интерфејсот, но може да се користи и преку новата апликација Gemini.

Станува збор за четбот со кој може да се разговара преку текст и глас, а исто така е мултимодален, што значи дека корисникот може да внесе фотографија, но и да побара од Gemini да креира фотографија.

Gemini може да се користи потполно бесплатно, но има и Gemini Advanced верзија напојувана од моделот Gemini Ultra 1.0, кој по два месеци бесплатно користење чини 22 евра според планот Google One AI Premium.

Remote video URL

Ова вклучува 2 TB простор за складирање и други поволности на Google One Premium, а познато е дека само One Premium чини 10 долари. Наскоро, Google ќе го овозможи Gemini на Gmail, Google Docs и други услуги. Gemini Advanced е достапен во повеќе од 150 земји низ светот, но само на англиски јазик. Со текот на времето, бројот на поддржани јазици ќе се зголеми.

Апликацијата Gemini е достапна за Android и iOS.

На Android, Gemini го надополнува Google Assistant и се активира на ист начин, со изговарање на зборот „Hey Google“ или притискање на копчето „power“, а има и други начини. Можно е да се побара резиме на статијата што ја чита корисникот, како и да се креира опис на фотографијата. Старите гласовни контроли, поставувањето тајмери, повиците и контролата на паметните домашни уреди исто така ќе продолжат да работат преку Gemini.

Тагови
реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more
25 февруари 1944, Бугарите го ликвидираа Кузман Јосифоски - Питу

25 февруари 1944, Бугарите го убиле херојот Кузман Јосифоски - Питу

Read more

Софтвер

Веднаш избришете ги: Апликации што крадат банкарски податоци и „чистат“ сметки

Read more

Тројанецот GoldDigger сега е опасен и за iPhone

Read more

Имате стар компјутер и користите Windows 11? Microsoft ви подготвува непријатно изненадување

Read more

WhatsApp добива нова и многу корисна функција

Read more
 

Гик

Научниците во Кина открија фосил на „змеј“ стар 240 милиони години

Читај повеќе

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Читај повеќе

Нови откритија за мистериозниот натпис на бронзена рака стара 2.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Новата серија телефони Samsung Galaxy S24 го освои светот

Читај повеќе

Како камера на небото: Нов сателит ќе може да шпионира конкретни луѓе

Читај повеќе

Двојно продолжен животниот век на батеријата за iPhone 15

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците се вратија на Месечината по 52 години

Читај повеќе

Американците денес слетуваат на Месечината - прв пат по 50 години

Читај повеќе

Нов ЕУ закон за батериите: Наскоро секоја ќе мора да има „пасош“

Читај повеќе