Реагирајте навреме: Шест симптоми на рак на дојка кои не треба да ги игнорирате

Октомври е месец на борба против ракот на дојка, кога низ цел свет се организираат бројни здравствени настани кои имаат за цел да ја истакнат важноста од раното откривање и одењето на редовни дијагностички прегледи. 

Токму затоа лекарите го нагласуваат раното откривање како најважен елемент во борбата против ова малигно заболување, кога ќе се појават првите симптоми.

Во земјава во 2020 година биле регистрирани 988 новозаболени жени од рак на дојка и 316 смртни случаи.

Иако многу жени мислат дека првиот знак на рак на дојка е појавата на грутка, симптомите можат да бидат различни - од гореспоменатата грутка до помалку очигледни симптоми како што се промени на кожата или брадавиците. 

Доколку откриете некои од следните симптоми, тоа не значи автоматски дека имате рак, но од голема важност е што поскоро да посетите лекар.

1. Промени во текстурата на кожата

Секоја промена во текстурата на кожата на или околу градите може да биде знак дека нешто се случува што треба да го провери лекар. Имено, кај некои жени кожата е вовлечена, додека кај други се јавуваат брчки. Секоја од споменатите промени може да укаже на фактот дека лимфните канали во внатрешноста на дојката се блокирани, а кога тоа ќе се случи, дојката станува воспалена и отечена и кожата добива поинаков облик.

2. Појава на црвенило или осип

Иако ова е многу редок симптом на рак на дојка, сепак се јавува во некои случаи. Овој симптом најчесто се поврзува со појавата на специфичен тип на рак на дојка, познат и како Паџетова болест на дојката.

3. Појава на грутка или згуснување на кожата

Грутките обично не се видливи со голо око, но тие можат да се почувствуваат и обично се прв симптом на рак. Важно е да се нагласи дека секоја грутка во дојката не е веднаш рак, но дефинитивно е знак за дополнителни испитувања. При самопреглед на градите, важно е да се внимава на пределот околу пазувите.

4. Промени во брадавиците

Секоја промена на брадавицата може или не може да биде симптом на рак. Ако брадавицата е повлечена, тоа може да укаже на постоење на грутка зад брадавицата која го стега ткивото и предизвикува повлекување, а често може да се појави и исцедок.

5. Видливи вени на дојката

Иако видливите вени на дојката обично се знак за бременост, во некои случаи тие можат да укажуваат и на можноста за рак. Имено, видливоста на вените е можна доколку има грутка во дојката која ги притиска крвните садови и предизвикува стагнација или зголемено снабдување со крв во дојката.

6. Оток под пазувите

Отокот или болката под пазувите може да има многу причини, но една од нив е можноста за рак на дојка. Ова може да биде знак дека туморот се проширил на лимфните јазли, поради што е многу важно при самопреглед да се вклучи и пределот околу пазувите, за да може навреме да се забележат сите промени на кожата.

реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Read more

Здравје

Симптоми на рак на панкреасот што може да се појават неколку месеци пред дијагнозата

Read more

Кои се најчести знаци на зголемена простата?

Read more

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Read more
 

Магазин

Неколку трикови за чистење на кадата без абразивни хемикалии

Читај повеќе

Избришете го нејзиниот број: Типови на „пријателки“ кои не ви требаат во животот

Читај повеќе

Како да ги научите децата правилно да ја користат технологијата?

Читај повеќе

Симптоми на рак на панкреасот што може да се појават неколку месеци пред дијагнозата

Читај повеќе

Пет хороскопски парови кои се најдобри бизнис партнери

Читај повеќе
  • play_arrow

4 вежби без опрема што ќе ви го трансформираат целото тело за само 4 недели

Читај повеќе
  • play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Читај повеќе

Како правилно се чистат екраните?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трикови за шминкање со Дејвид Бекам

Читај повеќе