Рецепт на денот: Бело месо во ароматичен сос

Не е едноставен рецепт, но е превкусен. Одличниот спој на намирници на белото месо ќе му даде неверојатна арома. Ова е ручек што ќе сакате повторно за брзо да го направите.

Доколку сакате да експериментирате со состојките и да правите вкусни јадења, тогаш ви предлагаме да го пробате овој рецепт. Познатиот готвач Џек Овенс на својот YouTube канал сподели рецепт за бело месо во ароматичен сос. Подготовката е исклучително едноставна, а комбинацијата од зачини, бело вино, павлака за готвење, пармезан и сушени домати го прави ова јадење извонредно. Белото месо одлично оди со речиси сите намирници, а на сите ќе им се допадне кога ќе се подготви на овој начин.

Потребни состојки:

 • 250-300 гр пилешко филе
 • 30 гр несолен путер
 • 1 помал кромид
 • 5 чешниња лук
 • 80 мл бело вино
 • 180 мл пилешки булјон
 • 100 гр сушени домати
 • 1 лажица сенф
 • 250 мл павлака за готвење
 • 20 гр пармезан
 • 1 лажичка мајчина душица
 • 1 лажичка оригано
 • 1 лажичка мелена пипер
 • свеж босилок
 • бибер

Подготовка:

Месото исечкајте го на подебели шницли, па пропржете го на малку масло во тава или плитко тенџере. Потоа извадете го, а во истиот сад додадете путер. Кога ќе се растопи, пропржете го ситно сечканиот кромид и толчениот лук, а кога ќе омекне, истурете го белото вино и варете додека не испари. Потоа додадете го сенфот и добро измешајте, па прелијте со булјонот и павлаката за готвење. Потоа додадете ги исечканите домати, како и пармезанот и мелената пипер и сè убаво измешајте. Кога ќе почне да врие, намалете ја температурата, па додајте мајчина душица и оригано, па побиберете. Промешајте и варете уште 6-7 минути. На крајот додадете една шака свеж босилок, вратете го месото и убаво извалкајте го во сосот. Посипете со пармезан, оставете да се крчка уште 2 минути и послужете.

Remote video URL
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Рецепти

Полжавчиња со афион и цимет - одлични се со шолја кафе, чај или млеко

Read more

Корејски специјалитет: Месо потпечено со павлака и јајца

Read more

Џамбалаја - американски специјалитет од ориз, пилешко и колбаси

Read more

За гурмани: Пекарски компир со сланина и кашкавал

Read more
 

Магазин

Полжавчиња со афион и цимет - одлични се со шолја кафе, чај или млеко

Читај повеќе
 • play_arrow

Силна бура создаде застрашувачка глетка на небото во Оклахома - како да пукнала нуклеарна бомба

Читај повеќе

Примала плата од 16 фирми, а не работела ниту еден ден: Филмската приказна ќе заврши на суд во Кина

Читај повеќе

10 прашања што откриваат каков е навистина вашиот сексуален живот

Читај повеќе

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Читај повеќе
 • play_arrow

92-годишен дедо нокаутираше двајца насилници среде улица

Читај повеќе

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Читај повеќе
 • play_arrow

Земи си мачка, да ти биде забавно дома

Читај повеќе
 • play_arrow

Корејски специјалитет: Месо потпечено со павлака и јајца

Читај повеќе