Рецепт на денот: Јагнешко со урми и бадеми

Марокански рецепт кој вреди да го пробате.

Потребни состојки:

-3 лажици маслиново масло

-2 главици црвен кромид

-1,5 лажица куркума

-1 лажица ѓумбир

-2 лажички цимет

-1 кг јагнешко

-250 г суви урми

-1 лажица мед

Дополнително:

-1 лажица маслиново масло

-малку путер

-3 лажици бадеми

-малку сол

-300 г кускус

Начин на подготовка:

Во сад испржете го кромидот додека не добие златно-жолта боја. Во друг сад измешајте ги куркумата, ѓумбирот и циметот, па оваа смеса додадете ја во кромидот и добро измешајте.

Ставете го и месото, да се спои со зачините. Додадете вода колку да го прекрие месото, па оставете да зоврие. Кога ќе зоврие, намалете ја температурата, поклопете и оставете да се вари на умерена температура околу 90 минути.

Урмите исечете ги на четвртини, па со медот додадете ги во садот со месото и измешајте. Поклопете и варете уште 30 минути.

Во тава на маслиново масло кратко попржете ги бадемите додека не добијат златеста боја. Потоа посипете ги врз јагнешкото.

Кускусот сварете го по упатството на пакувањето и послужете го со јагнешкото месо подготвено со урми и бадеми.

реклама

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Флојд Мејведер доби доживотна забрана да купува во Bugatti 

Read more

Цел интернет пука сеир со роботот на Илон Маск 

Read more

Еврото зајакна, инфлацијата во еврозоната рекордна

Read more

Рецепти

Утринско смути со кафе по рецепт на нутриционистката Ана Марија Кузмановска

Read more

Дали е подобро да купите свежа или замрзната риба?

Read more

Кралица на есента: Седум десерти со тиква

Read more

Рецепт за домашен леб, највкусниот што ќе го пробате

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Доколку би живееле под вода фоките би ни биле миленичиња

Читај повеќе

Совети за слабеење кои не треба да ги слушате

Читај повеќе

Епидемија на сифилис ја стопираше порно индустријата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледаше сообраќајниот метеж во Америка пред 70 години?

Читај повеќе

Помалку познати фактори кои предизвикуваат висок крвен притисок

Читај повеќе

Неколку причини зошто треба почесто да јадете печурки

Читај повеќе
  • play_arrow

Утринско смути со кафе по рецепт на нутриционистката Ана Марија Кузмановска

Читај повеќе
  • filter

Скопски маратон 2022 низ фотографии

Читај повеќе

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Читај повеќе