Рецепт на денот: Меко и ароматично пилешко со варен ориз

Мекото вкусно пилешко е лесно за подготовка, лесен е и оброк што можете често да го правите.

Ова ароматично пилешко се прави со путер, со додавање на зачини и кромид. Сосот од домати исто така игра важна улога, а варениот ориз совршено ги впива сите тие сосови.

Потребни состојки:

 • 1 кг пилешки гради
 • сол
 • бибер
 • 2 лажички црвена пипер
 • ½ лажичка куркума
 • 6 лажици несолен путер
 • 225 гр жолт кромид
 • 1 лажичка ким
 • 3 чешниња лук
 • 395 гр доматен сос
 • 240 мл вода
 • 240 мл слатка павлака
 • варен ориз
 • свеж магдонос

Подготовка:

Прво сварете го оризот, кој ќе ви терба подоцна за сервирање.

Во поголем сад ставете го пилешкото (исчистено од кожи и коски, исечкано на парчиња) и зачинете го сол, бибер, лажичка мелена црвена пипер и куркума. Оставете да се маринира 15 минути. Растопете 2 лажици путер во големо тенџере на средна топлина. Пропржете го пилешкото, а потоа извадете го од тавата.

Во тенџере растопете уште 2 лажици путер, а потоа додадете го кромидот исечкан на коцки, преостанатата црвена пипер, мелениот ким, толчениот лук, куркумата, сол и бибер. Гответе додека не замириса. Додадете го сосот од домати и оставете да зоврие. Додадете вода и слатката павлака и оставете да зоврие. Вратете го пилешкото во тенџерето, покријте го и динстајте 10-15 минути.

Измешајте ги преостанатите 2 лажици путер и зачинете со повеќе сол и бибер по вкус. Послужете го пилешкото со варениот ориз и украсете со магдонос.

реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Рецепти

Пилешко со ароматични зачини готово за половина час

Read more

Со еден мал трик лава колачот секој пат ќе излезе совршено

Read more

Посно, лесно и брзо: Ориз со зеленчук

Read more

Рецепт за имунитет: Јунешко со зелка и целер

Read more
 

Магазин

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Читај повеќе

Едноставна промена на животниот стил може да го намали крвниот притисок

Читај повеќе

Зошто често се чувствувате уморни во текот на денот?

Читај повеќе

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Читај повеќе

Стјуардеса откри како ги „казнуваат“ патниците кои не сакаат да го отстапат седиштето на дете

Читај повеќе

Кое е најлошо време да се мерите на вага?

Читај повеќе
Четири типа на пријатели

Четири типа на пријатели кои сите ги имаме

Читај повеќе

Постојано критикување - штетна навика која може да ја уништи врската

Читај повеќе

10 најголеми митови за исхраната во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе