Рецепт на денот: Мусака ролат

Мусака е јадење кое сите го сакаат, а можете да го направите и како ролат.

Мусака е старо јадење што секоја земја го прави на различен начин. Доколку сте љубители на ова јадење од компири и мелено месо, тогаш ви предлагаме да пробате да направите ролат од мусака. Идеален е доколку имате некоја слава, но и за претстојната велигденска трпеза. Она што овој рецепт го разликува од познатата класична мусака е кашкавалот што се додава. Вкусот е фантастичен и сите ќе ве замолат да им го споделите рецептот.

Потребни состојки:

 • 900 гр компири
 • 300 гр кашкавал
 • 2 лажици масло

За полнењето:

 • 500 гр мелено месо (по избор)
 • 2 лажици масло
 • 1 кромид
 • 3 зелени пиперки
 • 3 чешниња лук
 • 2 лажици сос од домати
 • 1 лажичка доматна паста
 • малку магдонос

Подготовка:

Тавчето обложете го со хартија за печење и посипете со рендан кашкавал. Над тоа наредете ги компирите што сте ги исечкале на тенки прстени. Посолете и премачкајте со масло, па печете во рерна на 200°C околу половина час. Пропржете ситно сечкан кромид, па додадете мелено месо и ситно сечкана пиперка. Кон крајот прелијте со сот од домати, доматна паста, сечкан лук и сечкан магдонос. Зачинете по желба, па пржете додека не биде готово. Извадете ги компирите од рерна и посипете ги со рендан кашкавал, па мелено месо, па повторно кашкавал. Свиткајте како ролат, посипете со кашкавал и сечкан магдонос, па печете уште 10 минути на 200°C.

Remote video URL
Тагови
реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како да се ослободите од мравките во домот?

Read more

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Read more

Викенд хороскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Read more

Рецепти

Тајна состојка во пржениот кромид за трипати повкусни јадења

Read more

За гурмани во кујната: Пица бурито

Read more

Рецепт на денот: Копани со брокула во сос од павлака и сенф

Read more

Неколку трикови за идеални пржени лепчиња

Read more
 

Магазин

Кардиолозите откриваат која храна е неопходна за здрави артерии

Читај повеќе

4 постапки што покажуваат дека мажот е емотивно незрел

Читај повеќе
 • play_arrow

Вежба која жените над 40 години треба да ја прават секој ден

Читај повеќе

Најдобриот зеленчук за превенција од рак, според онколозите

Читај повеќе

Кое месо е најдобро за здраво срце?

Читај повеќе

Викенд хороскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Читај повеќе

Како да се ослободите од мравките во домот?

Читај повеќе

Зошто децата стануваат понемирни кога се со родителите?

Читај повеќе

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Читај повеќе