Рецепт на денот: Печен багет со лук и сирење

На TikTok може да се најдат милиони едноставни и вкусни рецепти кои дефинитивно вреди да се пробаат.

Во моментов еден од најпопуларните е оној за леб со паста од лук и топено сирење. Видеото со рецептот има над 168 милиони прегледи и над 17 милиони лајкови.

Потребни состојки:

 • 1 багет
 • 100 гр рендана моцарела
 • 1 главица лук
 • 100 гр омекнат путер
 • 2 лажици маслиново масло
 • сол
 • бибер
 • чили

Подготовка:

Целата главица лук ставете ја во фолија и печете ја околу 40 минути во рерна загреана на 200 степени. Омекнатиот путер, маслиновото масло, солта, биберот и чилито измешајте ги со исцедениот печен кромид и направете паста. Доколку оваа облога ја подготвите однапред (може да стои во фрижидер со недели), подготовката на самиот запечен багет ќе трае уште помалку.

Исечете го багетот по должина и премачкајте го со печената паста од лук. Посипете со моцарела. Ставете го да се пече на 220 степени 5 до 7 минути.

@butt.erhand Bringing back my roasted garlic bread recipe but making it better! Have you tried roasted shallot & garlic bread? 📍 recipe on my youtube or insta @butt.erhand #roastedshallot #roastedgarlic #garlicbread #roastedgarlicbread #bread #cheese #cheesybread ♬ Moonglow (Take 1) - Benny Goodman Quartet
Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Лазањи од шпагети

Read more

Традиционален деликатес во ново руво: Сутлијач со додаток бело чоколадо

Read more

Рецепт на денот: Ловечки шницли со сенф и црно вино

Read more

Најдобриот рецепт за лесна подготовка на вкусна пастрмка

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
 • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
 • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
 • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
 • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе