Рецепт на денот: Посна царска пита

Меко тесто полно со зеленчук - одличен предлог за појадок или вечера.

Питите воглавно не се комплицирани за подготвување, особено ако состојките само се мешаат и сипаат во тепсија. Скоро сите ги сакаат, без разлика дали ги правите со сирење, месо, спанаќ или нешто друго, речиси секогаш ги снемува од маса за рекордно време. Една од најпознатите е царската пита, која има и своја посна верзија, идеална и за оние што постат и за оние што сакаат да одморат од месо.

Потребни состојки:

 • 150 гр растителен кашкавал
 • 100 мл масло
 • 100 гр брашно
 • 100 гр пченкарно брашно
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 1 кисела црвена пиперка
 • 3-4 кисели краставички
 • 1 пиперка
 • 100 гр зелени маслинки
 • 100 мл кисела вода

Подготовка:

Во сад измешајте ги двата вида брашно и прашокот за печиво, а потоа турете масло и кисела вода. Соединете ги состојките, па додадете рендан кашкавал и ситно сечкани краставички, кисела и обична пиперка и маслинките. Промешајте, па сипајте во тепсија која претходно сте ја премачкале со маргарин. Печете во згареана рерна на 200°C околу 20 минути.

реклама

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Read more

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Read more

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Летна салата со печена пченка

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more
 

Магазин

Зошто мокрите костими за капење се најголемите непријатели на жените во лето?

Читај повеќе
 • play_arrow

Зошто треба да одвоите 10 минути за јога на работното место?

Читај повеќе

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Читај повеќе

Skopje Street Food Festival - кулинарско уживање од 26 до 30 јуни

Читај повеќе

Кога е најдобро време за појадок и што е најздраво да јадете?

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Рајска плажа во Италија што може да ја посетат само 60 луѓе дневно

Читај повеќе

Дали ќелавоста е наследна?

Читај повеќе

ШП-АРТ-УМЕТНОСТ на Меѓународната ликовна колонија „Вевчански видувања 2024“

Читај повеќе

Кого ќе го стигне кармата со доаѓањето на ретрограден Сатурн?

Читај повеќе