Рецепт на денот: Ракчиња во пикантен доматен сос

Ракчињата се одлични ако сакате нешто различно за ручек што брзо се подготвува. Гответе ги точно 15 минути и нема да бидат гумени.

Ракчињата се специјалитет кој може да се подготви на различни начини и генерално не се чистат, туку се варат во лушпата. Полесно се подготвуваат ако се во лушпа, затоа што има помали шанси да се преварат и да станат гумени, а она што е важно со овој рецепт е да ги исчистите пред да ги подготвите бидејќи ќе се динстаат во сосот. Ракчињата се служеле уште од античко време, а Хелените ги подготвувале завиткани во листови смокви.

Ви пренесуваме рецепт за ракчиња варени во зачинет доматен сос и сигурни сме дека ќе ви се допадне.

Потребни состојки:

 • 1 лажица несолен путер
 • 1 лажица маслиново масло
 • 1 лажичка семки од зелен ким
 • ½ лажичка семки од црн ким
 • 1 лажичка рендан ѓумбир
 • 4 домати
 • 2 лажици доматно пире
 • ¼ лажичка мелена куркума
 • ½ лажичка чили во прав
 • 450 гр исчистени ракчињаж
 • сол

за преливот:

 • ½ лимон
 • 2 лажички рендан ѓумбир
 • 2 лажици сечкани листови коријандер
 • 1 лута пиперка

Подготовка:

Во тавче растопете го путерот и сипете масло, потоа додадете го кимот и по една минута додадете го изренданиот ѓумбир. По 15 секунди додадете ги исечканите домати. Намалете ја температурата, истурете малку вода и мешајте додека не почне да врие. Додадете доматно пире, куркума, чили во прав и сол по вкус. Промешајте и варете уште 7-9 минути. Кога сосот малку ќе се згусне, додадете ги ракчињата и варете уште 3-4 минути со повремено мешање. Не преварувајте бидејќи ракчињата ќе станат гумени. Тргнете од шпорет, поклопете и оставете да отстои една минута. Украсете со парчиња лимета.

реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Рецепти

Полжавчиња со афион и цимет - одлични се со шолја кафе, чај или млеко

Read more

Корејски специјалитет: Месо потпечено со павлака и јајца

Read more

Џамбалаја - американски специјалитет од ориз, пилешко и колбаси

Read more

За гурмани: Пекарски компир со сланина и кашкавал

Read more
 

Магазин

Полжавчиња со афион и цимет - одлични се со шолја кафе, чај или млеко

Читај повеќе
 • play_arrow

Силна бура создаде застрашувачка глетка на небото во Оклахома - како да пукнала нуклеарна бомба

Читај повеќе

Примала плата од 16 фирми, а не работела ниту еден ден: Филмската приказна ќе заврши на суд во Кина

Читај повеќе

10 прашања што откриваат каков е навистина вашиот сексуален живот

Читај повеќе

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Читај повеќе
 • play_arrow

92-годишен дедо нокаутираше двајца насилници среде улица

Читај повеќе

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Читај повеќе
 • play_arrow

Земи си мачка, да ти биде забавно дома

Читај повеќе
 • play_arrow

Корејски специјалитет: Месо потпечено со павлака и јајца

Читај повеќе