Рецепт на денот: Сочно пилешко со моцарела

Доколку останавте без идеја за рецепти за ручек, ви предлагаме да направите сочно пилешко со моцарела.

Овој рецепт е создаден од нутриционистот Кенан Мандра и ги содржи потребните хранливи својства.

Потребни состојки:

 • 4 пилешки гради
 • сол
 • мелена пипер
 • 1 лажица бадемово брашно
 • 3 јајца
 • 2 лажици рендан пармезан
 • 1 лажица лук во прав
 • 1 лажица оригано
 • 200 мл сос од домати
 • 200 гр моцарела
 • свежи листови босилок
 • оригано

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180°C. Исечете ги пилешките гради на половинки. Посолете и побиберете ги од двете страни. Во две посебни плитки чинии ставете ги јајцата и брашното од бадеми. Во трет плиток сад измешајте пармезан, лук во прав и оригано. Додадете сол и бибер.

Редејќи едно по едно, валкајте ги пилешките гради во бадемовото брашно, потоа јајцата, па смесата со пармезан, притискајќи да се премачкаат. Загрејте 2 лажици масло во голема тава на средна топлина. Додадете го пилешкото и пржете додека не порумени и не се испече, 2 до 3 минути по страна.

Редете во серии по потреба, додавајќи повеќе масло кога е потребно. Пржените гради префрлете ги во сад за печење, на секое парче месо рамномерно намачкајте го сосот од домати и одозгора ставете ја моцарелата.

Печете додека не се растопи кашкавалот, 10 до 15 минути. Пред сервирање посипете со босилок и уште пармезан.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Рецепти

Со еден мал трик лава колачот секој пат ќе излезе совршено

Read more

Посно, лесно и брзо: Ориз со зеленчук

Read more

Рецепт за имунитет: Јунешко со зелка и целер

Read more

Зошто оризот треба да се натопи во вода пред подготовка?

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Читај повеќе

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Читај повеќе

Најшармантните хороскопски знаци: Носат неодолива енергија

Читај повеќе

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Читај повеќе

Зошто не треба да се спие со отворени завеси?

Читај повеќе

Викенд хороскоп од 12 до 14 април за секој знак од зодијакот

Читај повеќе

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Читај повеќе

Дали секс двапати во една вечер ги зголемува шансите за забременување?

Читај повеќе
 • play_arrow

Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажува сточарот кој беше нападнат од мечка

Читај повеќе