Рецепт на денот: Солени мафини со кашкавал и сушени домати

Солени мафини со кашкавал и сушени домати, идеални за целото семејство.

Потребни состојки:

 • 2 јајца
 • 150 мл млеко
 • 1/2 чаша масло
 • брашно 250 мл
 • прашок за пециво
 • прстофат сол
 • 100 г кашкавал
 • 10 парчиња суви домати
 • зачини по вкус (оригано, мајчина душица, босилек, лук)

Начин на подготовка:

Изматете ги јајцата. Во нив додадете топло млеко, масло и малку сол. Додадете просеано брашно и прашок за пециво.

Доматите исечкајте ги на ситни парчиња и изрендајте го кашкавалот. Додадете ги во смесата заедно со зачините.

Добро измешајте и распоредете во калапи за мафини (полнете ги калапите до две третини), покриени со хартиени корпи.

Печете на 180 степени околу 20 минути.

Може да ги декорирате со сос од кисела павлака, сирење и бибер.

Тагови
реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Read more

Рецепт за превртен чизкејк

Read more

Идеја за ручек: Вкусен гулаш со зеленчук

Read more

Идеја за ручек: Пилешки уштипци со зеленчук

Read more
 

Магазин

 • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Читај повеќе

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Читај повеќе

Еликсир на младоста: Која храна го поттикнува создавањето колаген?

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Читај повеќе

Важен симптом на рак на јајниците кој често се занемарува

Читај повеќе

Четири проблеми на кои жените најчесто се жалаат кај брачен терапевт

Читај повеќе
 • play_arrow

Неколку причини зошто треба да одгледувате растенија во вашиот дом

Читај повеќе

Каков совет би им дал гинеколог на паровите кои се мачат со неплодност?

Читај повеќе