Рецепт на денот: Совршен сладолед од јагоди

Сезоната на вкусни јагоди може да ја искористите за совршен домашен сладолед со кој ќе ги израдувате најмалите.

Потребни состојки:

800 г свежи или замрзнати јагоди

150 мл јогурт

3 лажици мед

1 лажица сок од лимон

Подготовка:

Ставете ги сите состојки во блендер добро да се измешаат. Добиената смеса ставете ја во замрзнувач да се стегне. Доколку го направите сладоледот со замрзнати јагоди, може веднаш да го консумирате, со декорација од парчиња свежи јагоди.

Вака подготвениот сладолед може да стои во фрижидер и до еден месец, без да го загуби вкусот.

реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Филипче: Дел од граѓаните не се придржуваат до мерките, па и не веруваат дека вирусот постои

Read more

Светот има ново жариште – земја каде за многу луѓе физичката дистанца е невозможна

Read more

Рецепти

Предлог за ручек: Мусака со спанаќ

Read more

Малку поразлични рецепти со тестенини

Read more

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Read more

Мезе на денот: Потпечени лепчиња со лук и моцарела

Read more

Магазин

  • play_arrow

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Читај повеќе

Џ.К. Роулинг најави нова книга за деца

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете како да направите прекрасна градина на покривот на вашата зграда

Читај повеќе

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Читај повеќе

Предлог за ручек: Мусака со спанаќ

Читај повеќе

Шест намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Читај повеќе
  • play_arrow

Корона-робот дезинфицира по индиските улици

Читај повеќе

Експертите се против заштитни маски за деца под две години

Читај повеќе

СЗО ги прекина тестирањата на хидрохлорокин како можна терапија за COVID-19

Читај повеќе