Редовниот секс го намалува крвниот притисок исто како лекови

Редовниот и добар секс го намалува високиот крвен притисок подеднакво ефикасно како и лекови, покажа едно најново истражување што беше презентирано на Државниот универзитет во Грузија.

Во истражувањето учествувале испитаници кои во текот на сексот носеле апаратчиња за следење на работата на срцето.

Истражувачите го забележувале варирањето на систолниот притисок при доживување на оргазмот и тој се движел од 66 до 106, а просекот бил 87.

Лицата кои имале секс ден потоа имале за 13% понизок систолен притисок, објавија научниците како доказ дека редовниот секс делувал исто како таблета за намалување на притисокот.

„Колку оргазмот бил подобар и поинтензивен, толку понизок бил притисокот наредниот ден“, велат истражувачите од грузискиот универзитет.

Тие сметаат дека сексот делува на притисокот така што го поттикнува лачењето на хормонот окситоцин кој е познато дека го намалува стресот. Покрај тоа, многу истражувања веќе покажале дека редовниот секс го зајакнува имунитетот.

Редовниот и добар сексуален живот ќе придонесе за попозитивен поглед на светот, ќе ви го намали нивото на стрес, а како редовна физичка активност ќе ве одржува во добра форма.

 

Крвен притисок е притисок на крвта врз ѕидовите на крвните садови и е еден од основните витални знаци. Крвниот притисок е резултат на две сили: едната е создадена од срцето кое пумпа крв низ крвотокот, а другата е силата на артериите кои се спротиставуваат не крвотокот. За време на секое чукање на срцето, крвниот притисок се менува од максимален (систолен) до минимален (дијастолен). Средниот крвен притисок, заради пумпањето на срцето и отпорот во крвните садови, се намалува како што крвта којашто кружи се движи од срцето низ артериите. Тој има најголем пад во малите артерии и артериолите и продолжува да се намалува како што крвта се движи низ капиларите и назад до срцето преку вените.

реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Од коронавирусот во светот починаа 3.000 здравствени работници

Read more

Пирло седнува на клупата на вториот тим на Јуве

Read more

Сѐ што е погрешно со „Rush Hour“

Read more

Љубов и секс

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Read more

Љубов или навика: Проверете дали уште има емоции во вашата врска

Read more

Љубовен хороскоп: Кој знак најмногу изневерува и зошто?

Read more

Четири најчести грешки што ги правите за време на секс

Read more

Магазин

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Читај повеќе

Johnnie Walker ќе се продава во „хартиена амбалажа“

Читај повеќе

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога Роберт Ирвин беше каснат од змија на лицето

Читај повеќе
  • filter

Ѕвездата на „365 Days“ Микеле Мороне ново заштитно лице на Guess

Читај повеќе

Русија до крајот на годинава ќе произведе 200 милиони дози вакцина против COVID-19

Читај повеќе

Колку често и како треба да го миете реупотребливото шише за вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет навики кои ќе ви го сменат животот

Читај повеќе
  • filter

Неверојатна трансформација: Американката која изгуби 60 килограми за 1 година

Читај повеќе