Ремзи: Немав намера да му го украдам голот на Роналдо

Велшкиот репрезентативец од самата гол-линија му го украде голот на Кристијано Роналдо против Локомотив и стана првиот Британец што постигнал гол за Јувентус во Лигата на шампиони.

Уште во 4-тата минута од натпреварот во Москва тимот на Јувентус поведе со 0:1 и тоа по грешка на голманот Гиљерме. Кристијано Роналдо шутна директно од слободен удар по средината на голот каде се чинеше Гиљерме ќе забележи лесна одбрана, но топката му се лизна од рацете и низ нозете замина накај мрежата.

Веднаш налера Арон Ремзи кој ја шутна в гол иако топката со поголемиот дел од обемот веќе беше зад линијата и дури и да не ја удреше голот ќе беше постигнат.

Вака, тој буквално му го украде голот на Роналдо за што изјави: „Мислев дека топката немаше да влезе во гол. Исто така ми се чинеше дека голманот е поблиску и ќе ја фати. Заради тоа ја шутнав. Немав намера да му го украдам голот“.

По завршувањето на натпреварот тој и лично му се извинил на Роналдо. Благодарение на овоју „незаслкужен“ гол, Ремзи стана првиот Британец кој постигнал гол во дресот на Јуве во Лигата на шампионите. До сега на ниту еден играч од четирите британски држави (Англија, Велс, Шкотска и Северна Ирска) не му успеало такво нешто.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Што се знае за полицаецот кој го уби Џорџ Флојд?

Read more

Мухамед Зекири со сопругата и ќерката се хоспитализирани со COVID-19

Read more

Фудбал

10 најскапи откази на фудбалски менаџери

Read more

Фудбалски рекордер: Украински клуб има 25 заразени со COVID-19

Read more

И после Ибра, Ибра

Read more

Карагер: Обамејанг е премногу добар за Арсенал

Read more

Спорт

  • play_arrow

10 најскапи откази на фудбалски менаџери

Читај повеќе

МЗТ до КФМ: Парите назад или кривична

Читај повеќе

Фудбалски рекордер: Украински клуб има 25 заразени со COVID-19

Читај повеќе

И после Ибра, Ибра

Читај повеќе

Карагер: Обамејанг е премногу добар за Арсенал

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд може да го пропушти мечот со Херта поради повреда

Читај повеќе
  • play_arrow

Фан на Барса направи видео компилација со „најдоброто“ од Роналдо

Читај повеќе

Барса сокрилa дека има пет играчи со коронавирус

Читај повеќе

ФИФА повика на здрав разум при санкционирањето на фудбалери кои бараат правда за Џорџ Флојд

Читај повеќе