Револуционерно откритие: Направен жив робот кој е способен да се регенерира

Научниците успешно го направија првиот жив робот кој има способност сам да се регенерира. Научниците ова достигнување го сметаат за револуционерно, затоа ваквите „живи машини“ можат да бидат корисни во многу случаи, а особено затоа што можат да го подобрат здравјето на човекот и долговечноста.

Овие роботи се нарекуваат ксенороботи, чиишто матични станици се користат за обновување. Роботите се многу ситни, помали се од еден милиметар, па можат непречено да се движат низ организмот на човекот, пишува CNN.

Минијатурните роботи можат да пливаат и да работат во групи, а способни се да преживеат без храна и до неколку седмици.

Ксенороботите можат да се користат за операции, за чистење на радиоактивен отпад, за собирање на микропластиката од океаните, за внесување на лекови во човечкиот организам и за уште многу други намени.

реклама

Наука

НАСА: Откривањето фосфин на Венера води кон можноста за вонземски живот

Read more

Пронајдени можни знаци на живот на Венера

Read more

Совршено сочувани тела на мечки од пред 39.000 години

Read more

Јапонија ќе испрати 8K камера на Марс

Read more

Нови видеа

play_arrow

Топ 10 најпреценети трансфери направени летово

Read more
play_arrow

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more
play_arrow

Направете сами: Пилешки прсти со KFC шмек

Read more
play_arrow

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Read more
play_arrow

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more
play_arrow

Огромен скелет од Т-Рекс се продава на аукција

Read more
play_arrow

Топ 10 најдобри сцени од „Stranger Things“

Read more
play_arrow

Кози ѝ пркосат на гравитацијата качувајќи се по брана

Read more
play_arrow

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more
play_arrow

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more
play_arrow

Како апокалипсите му го поплочија патот на човештвото?

Read more
play_arrow

Која е најдобрата тактика да се победи Ливерпул?

Read more