Роденденски и историски трипл-дабл на Дончиќ

На својот 25-ти роденден, Лука Дончиќ брилираше во победата на Далас над Торонто од 136:125.

Тој постигна 30 поени, имаше 16 асистенции и 11 скока. Ова е 11-ти трипл-дабл сезонава за најдобриот стрелец во НБА, но овој е двојно историски.

НБА истакнува: „Дончиќ стана првиот играч во историјата на лигата кој постигнал трипл-дабл со 30 поени на својот роденден“. Најсилната лига во светот на официјалните профили додава: „За Дончиќ ова е 39. трипл-дабл со 30 поени во кариерата, со што го надмина Леброн Џејмс во оваа категорија и го држи третото место на вечната листа.

URL

Пет играчи со најмногу трипл-дабл од 30 поени во историјата на НБА:

Оскар Робертсон – 106 (1040 натпревар во кариерата)

Расел Вестбрук – 48 (1150 натпревар во кариерата)

Лука Дончиќ – 39 (381 натпревар во кариерата)

Леброн Џејмс – 38 (1472 натпревар во кариерата)

Џејмс Харден – 35 (1051 натпревар во кариерата).

Дончиќ затоа го престигна Леброн на оваа елитна листа, иако одигра само четвртина од својот број на натпревари во НБА. Дончиќ оствари нов во низата потфати за аналите на најсилната лига со уште една одлична партија полна со атрактивни потези.

Од осумте асистенции на Далас во првата четвртина, тој имаше шест од нив. Меѓу нив е и оној без да го гледа зад себе Хардавеј сам на тројката. Далас го прекина натпреварот во третата четвртина. Поточно, тоа го направи Дончиќ со 11 поени и шест асистенции, меѓу кои повторно се издвојува како велемајстор на целиот терен за Гафорд.

URL
реклама

Земјотрес во Скопје

Read more

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Кошарка

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Read more

Член на Дрим тимот отпадна за Олимписките игри

Read more

Руди Фернандес соборува рекорди и исполнува ветувања: Шпанецот по шести пат на Олимпијада

Read more

Се подготвува трансфер бомба: Поранешна НБА ѕвезда доаѓа во Европа по 17 години минати во САД

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Голот на Јамал ​​е најубав на ЕУРО 2024

Читај повеќе
  • play_arrow

Давид Бабунски потпиша за Данди Јунајтед, ја доби 10-ката

Читај повеќе
  • play_arrow

Мбапе претставен пред преполн „Бернабеу“

Читај повеќе

Избран најдобриот тим на ЕУРО, доминираат Шпанците

Читај повеќе

Унаи Симон ќе паузира до октомври

Читај повеќе

Саутгејт поднесе оставка, не е повеќе селектор на Англија

Читај повеќе
  • play_arrow

Пијаниот Кукуреља пееше за себе и не го исполни даденото ветување

Читај повеќе

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Читај повеќе
  • play_arrow

Родри ги налути Англичаните со провокации за Гибралтар, Мората го потсети каде игра

Читај повеќе