Русија го враќа во служба шпионскиот авион М-55 од советско време

Британското разузнавање има информации кои велат дека Русија се подготвува да го врати во служба шпионскиот авион од советската ера наречен M-55, во НАТО познат како Mystic-B.

Мясищев-55 наводно се враќа за да ги „засили“ разузнавачките, надзорните, таргетирачките и извидувачките способности на Русија (ИСТАР) во војната со Украина, пишува украинскиот Європейська правда.

Ако е вистина, М-55 ќе им помогне на руските сили да ги идентификуваат, следат и надгледуваат украинските сили на копно, море и во воздух.

„Русија веројатно размислува да го врати во служба шпионскиот авион М-55 Mystic-B од советската ера. Со оперативен дострел од повеќе од 21.000 метри, авионот неодамна се користи како истражувачка платформа за научни цели. Сепак, тој е забележан носејќи воена извидувачка капсула развиена за употреба на руски борбени авиони“, соопшти британското разузнавање.

„Клучна грешка во стратегијата на Русија е неуспехот да се воспостави соодветна разузнавачка, надзорна, таргетирана и извидувачка способност. Ова е од клучно значење за навремено и точно таргетирање на нејзините воздушни, поморски и копнени сили“, се заклучува во извештајот.

М-55 беше развиен во 80-тите години на минатиот век и полета во август 1988 година. Се напојува со мотори Соловьёв Д-30 кои му овозможуваат да лета со максимална брзина од 750 км/ч. Распонот на крилата на авионот е повеќе од 37 метри, а долг е 22 метра.

Со својот специфичен труп со биплан, леталото беше развиено во исто време како и Lockheed ER-2, верзија на американскиот шпионски авион U2 со слични способности.

Интересно, НАСА неодамна користеше еден од авионите ЕР-2 за да создаде минерални мапи на западниот пустински регион на САД. Мисијата беше спроведена во интерес на националната безбедност и обезбеди начин за потенцијално намалување на зависноста од странски клучни минерали како што се литиум, кобалт и никел.

Компанијата Мясищев, која го произведува овој авион, потекнува од советската ера и е основана во 50-тите години на минатиот век. Тој претрпе различни трансформации пред да биде интегриран во Обединетата корпорација за авиони (UAC). Наречен Mystic-B од членките на НАТО, авионот има импресивен оперативен домет од повеќе од 21.000 метри и од неодамна се користи за научни истражувања. М-55 може да носи 1.500 килограми сензори, што би требало да ѝ помогне на Русија да ги подобри своите способности за собирање податоци од воздух.

Но, и тоа можеби нема да биде доволно за Русија, бидејќи Украинците имаат на располагање модерни борбени авиони. Воздухопловните сили на Украина во моментов внесуваат борбени авиони F-16 во својата флота со помош на меѓународна поддршка.

Пилотите ќе бидат обучени за управување со авионот во специјализиран центар во Романија, кој беше отворен минатата недела. Како одговор, Русија ја зајакна својата копнена одбрана и го подготви својот авион Бериев А-50.

реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Свет

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Read more

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Read more

Нацрт-резолуција: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Read more

ЕУ се договори како ќе ја регулира вештачката интелигенција

Read more
 

Вести

Ужас во центарот на Белград: Судир на трамвај и такси

Читај повеќе

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Читај повеќе

Полицијата го најде 20-годишникот кој канеше на кафе ученичка во Карбинци, не утврдила елементи на кривично дело

Читај повеќе

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Читај повеќе

Нацрт-резолуција: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Читај повеќе

ЕУ се договори како ќе ја регулира вештачката интелигенција

Читај повеќе

Сончево и студено, попладне облачноста ќе се зголемува

Читај повеќе
  • filter

Спречен шверц на повеќе од 500 делови за камиони

Читај повеќе

ЦУК: Најбарана Итната медицинска помош со 51% од реалните повици на 112

Читај повеќе