Русија

Макрон: Не се сомневам дека Русија ќе ги таргетира Олимписките игри во Париз

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека „нема сомнеж“ оти Русија „злонамерно ќе ги таргетира“ претстојните Олимписки игри во Париз ова лето.
Read more
play_arrow

Во Русија почна Битката на роботите

Учесници од десет земји ги донесоа своите роботи во Казањ за да учествуваат во судирот на челик и памет.
Read more

Воен аналитичар: Непријатно ми е, Русите имаат повеќе помош од Северна Кореја отколку Украина од ЕУ

Воениот аналитичар од порталот „Обрис“, Игор Табак, ја коментираше ситуацијата во Украина во „N1 Newsnight“, каде Русите преземаат иницијатива и ги потсетуваат сите на минатата зима.
Read more

Русија го враќа во служба шпионскиот авион М-55 од советско време

Британското разузнавање има информации кои велат дека Русија се подготвува да го врати во служба шпионскиот авион од советската ера наречен M-55, во НАТО познат како Mystic-B.
Read more

Сега на Русите им падна борбен авион - модерниот Су-34 заврши во нива

Несреќата се случила околу 10 часот утринава кога ловецот изведувал планиран тренажен лет без муниција.
Read more
play_arrow

Руски воен авион се урна во Азовското Море

Авионот Су-25 се урнал близу градот Јејск на бреговите на Азовското Море, потврдија локалните власти.
Read more
play_arrow

Москва: Ликвидирани повеќе од 70 терористи во Белгородската област

Во текот на антитерористичката операција во регионот Белгород уништени се украински нацистички формации, соопшти руското Министерство за одбрана, пренсува RT Balkan.
Read more
filter

Кајгана fun with flags: Епизода 5 - необичните знамиња на руските градови

Освен државите, свои знамиња имаат и градовите. Бројот на знамиња на градови на планетава е огромен, но дефинитивно едни од најоригиналните и најинтересните се оние на неколку руски градови.
Read more
play_arrow

Изгоре трговски центар во Москва, има и жртви

Во 6 часот утрово избувна пожар во трговскиот центар „Мега Химки“ во близина на Москва.
Read more

Русија забрани извоз на воена опрема за 40 земји, меѓу нив и Македонија

Руската Влада до крајот на 2023 година воведе забрана за извоз на воена опрема, оружје и летала, вклучително и на хеликоптери Ми-2, Ми-8, Ми-17 и Ми-26, за 40-тина земји, меѓу кои е и за Северна Македонија.
Read more

Генералното собрание на ОН со огромно мнозинство ја осуди руската анексија на украинските региони

Генералното собрание на Обединетите нации ноќеска со големо мнозинство го осуди рускиот „обид за нелегална анексија“ на четири делумно окупирани региони во Украина и ги повика сите земји да не го признаат потегот, зајакнувајќи ја дипломатс
Read more
play_arrow

Објавена снимка: „Готвачот на Путин“ регрутира затвореници за војната во Украина

Вчера на неколку канали на Telegram се појави видео од Евгениј Пригожин, попознат како „Готвачот на Путин“, кој ја води озлогласената руска приватна воена компанија „Вагнер“.
Read more
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more