Русија стана најголемиот извозник на нафта во Кина, надминувајќи ја Саудиска Арабија

Според податоците на кинеската влада, Русија ја престигна Саудиска Арабија како главен добавувач на нафта во Кина во првите два месеци од 2023 година, бидејќи азиската земја купуваше санкционирана руска нафта со големи попусти.

Вкупно 15,68 милиони тони или 1,94 милиони барели дневно се извезени од Русија во периодот јануари-февруари, што е за 23,8 отсто повеќе во споредба со 1,57 милиони барели дневно во истиот период во 2022 година, покажаа во понеделникот податоците од Генералната управа на царината.

Русија минатата година беше втор најголем снабдувач на сирова нафта во Кина, снабдувајќи 86,2 милиони тони.

Увозот на сирова нафта од Саудиска Арабија изнесуваше 13,92 милиони тони во двомесечниот период, што е еквивалентно на 1,72 милиони барели дневно, што е намалување од 1,81 милиони барели дневно една година порано.

Саудиска Арабија беше најголемиот снабдувач на Кина во 2022 година, продавајќи 87,49 милиони тони сурова нафта во текот на годината, што е еквивалентно на 1,75 милиони барели дневно.

Западните санкции и ограничувањето на офшор цените на руската сирова нафта по инвазијата на Москва на Украина го ограничија бројот на купувачи за руската набавка, предизвикувајќи таа да тргува со длабоки попусти според меѓународните стандарди.

Независните кинески рафинери, многу од нив со седиште во провинцијата Шандонг, беа меѓу главните корисници на оваа промена во ценовната моќ.

Тагови
реклама

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Губење титула на бугарски начин

Read more

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Read more

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Бизнис

Падна доларот по три недели раст, но падна и еврото

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Илон Маск повторно е најбогатиот човек на светот

Read more

Дали на Европа ѝ треба „воена економија“?

Read more
 

Вести

РЕК издава сè повеќе дозволи за производство на „зелена“ струја

Читај повеќе

Со ритуал исчистен олтарот на папата, откако го осквернави гол маж

Читај повеќе

Најсмртоносна планинарска сезона на Монт Еверест: Непал ги заостри правилата

Читај повеќе

Единствена Македонија: За која интеграција во ЕУ, кое немање алтернатива и за кои европски вредности зборува СДСМ?

Читај повеќе

Лукашенко: Со Украина направивме само една грешка

Читај повеќе

Падна доларот по три недели раст, но падна и еврото

Читај повеќе

Духовден: Празник на Светиот дух и на основањето на Христијанската црква

Читај повеќе

Бујар Османи објави план во 9 чекори за деескалација и нормализација на состојбите во Косово

Читај повеќе

Патот од Љубаниште кон Охрид делумно прооден, сообраќајот се одвива наизменично

Читај повеќе