Русија стана најголемиот извозник на нафта во Кина, надминувајќи ја Саудиска Арабија

Според податоците на кинеската влада, Русија ја престигна Саудиска Арабија како главен добавувач на нафта во Кина во првите два месеци од 2023 година, бидејќи азиската земја купуваше санкционирана руска нафта со големи попусти.

Вкупно 15,68 милиони тони или 1,94 милиони барели дневно се извезени од Русија во периодот јануари-февруари, што е за 23,8 отсто повеќе во споредба со 1,57 милиони барели дневно во истиот период во 2022 година, покажаа во понеделникот податоците од Генералната управа на царината.

Русија минатата година беше втор најголем снабдувач на сирова нафта во Кина, снабдувајќи 86,2 милиони тони.

Увозот на сирова нафта од Саудиска Арабија изнесуваше 13,92 милиони тони во двомесечниот период, што е еквивалентно на 1,72 милиони барели дневно, што е намалување од 1,81 милиони барели дневно една година порано.

Саудиска Арабија беше најголемиот снабдувач на Кина во 2022 година, продавајќи 87,49 милиони тони сурова нафта во текот на годината, што е еквивалентно на 1,75 милиони барели дневно.

Западните санкции и ограничувањето на офшор цените на руската сирова нафта по инвазијата на Москва на Украина го ограничија бројот на купувачи за руската набавка, предизвикувајќи таа да тргува со длабоки попусти според меѓународните стандарди.

Независните кинески рафинери, многу од нив со седиште во провинцијата Шандонг, беа меѓу главните корисници на оваа промена во ценовната моќ.

Тагови
реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more

Бизнис

Зошто Европа трупа залихи на кафе?

Read more

Волстрит се лизна, инвеститорите претпазливи

Read more

Доларот зајакна, цената на нафтата падна

Read more

Биткоинот поскапе на 61.710 евра, инвеститорите се претежно оптимисти за понатамошниот раст

Read more
 

Вести

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Читај повеќе

Драмскиот театар Скопје гостува на фестивалот РУТА во Сараево

Читај повеќе

И Русија е за независна Палестина

Читај повеќе

Силјановска телефонски разговарала со Зеленски: Украинскиот народ може и во иднина да смета на македонското сојузништво и пријателство

Читај повеќе

Им ветувал виза за странска земја: Измамник од Скопје земал по 1.000 евра од лице

Читај повеќе

Нови детали за атентатот на Фицо: Атентаторот бил проукраински

Читај повеќе

Таравари: Конечен договор со ВМРО-ДПМНЕ денеска или утре

Читај повеќе

Биљана Стојановска ќе ја промовира третата книга поезија „Додека спиеш“

Читај повеќе

Радев: Позитивен знак е желбата на претседателката за средба, очекуваме промена на реториката и крај на јазикот на омраза

Читај повеќе