Русите гледаат пиратски копии на филмови во кино и никој не ги обвинува за тоа

Целата кино индустрија е на работ на колапс, според TorrentFreak 127 руски киносали прибегнале кон пиратерија. Пред неколку недели околу 16 кина прикажуваа пиратски копии од последните холивудски филмови, а минатава недела бројот се искачи на 127.

Веднаш по почетокот на војната со Украина, најголемите филмски студија си заминаа од Русија. Без оглед на богатата руска кинематографија, Асоцијацијата на филмски работници и установи во оваа земја соопшти дека ова може да биде пресилен удар за сите кои работат во седмата уметност.

Најголемите филмски студија од Холивуд како Sony, Paramount, Warner Bros. и Disney се повлекоа од Русија, а си заминаа и стриминг сервисите како Netflix и Spotify.

Веќе пет месеци трае руската инвазија во Украина, а последиците се чувствуваат глобално. Освен човечки жртви, економска и светска криза, енергетска криза и слично, последици има и во филмската индустрија.

Претседателот на Асоцијацијата, Алексеј Воронков сега вели дека не ги обвинува кината за прикажување пиратски копии. Според сознанијата на TorrentFreak, неколку градови веќе преминаа на торент извори на холивудски блокбастер филмови.

Нема податоци за тоа кој стои зад илегалните прикажувања во кината, особено затоа што некои од нив тврдат дека не се организатори на пиратски проекции туку поединци ги прикажуваат во склоп на приватни организации „со кои управата на киното нема директна врска“.

Асоцијацијата на филмски работници во Русија претходно го осуди ваквиот развој на работите и наведе во соопштение дека „земјата се враќа во состојба на 90-тите години од минатиот век“.

Многумина сметаат дека Русите едноставно се принудени на ова, но сепак ништо не го оправдува ваквото однесување кое е кршење на авторските и другите права, па не е јасно дали и кој ќе одговара за тоа.

Ниту едно холивудско студио не сака да ги коментира овие настани во Русија, пишува TorrentFreak.

реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Филм & ТВ

Објавени номинациите за наградите Еми, се издвојуваат две серии

Read more

Искрен трејлер за Godzilla x Kong: The New Empire

Read more

Трејлерот за воениот филм со Кејт Винслет ги одушеви фановите: Таа жена нема лоша улога

Read more

Џони Деп има нова љубов: Си најде среќа со 33 години помлада руска манекенка

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Објавени номинациите за наградите Еми, се издвојуваат две серии

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за Godzilla x Kong: The New Empire

Читај повеќе
  • play_arrow

Трејлерот за воениот филм со Кејт Винслет ги одушеви фановите: Таа жена нема лоша улога

Читај повеќе

Џони Деп има нова љубов: Си најде среќа со 33 години помлада руска манекенка

Читај повеќе
  • play_arrow

Шоу на Шакира на финалето од Копа Америка: Изведбата вклучуваше ВИ елементи

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледаше Бренда во првата епизода од „Беверли Хилс“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Почина Шенон Доерти, ѕвездата на „Беверли Хилс“

Читај повеќе
  • filter

Скарлет Јохансон се прошета на црвениот тепих во хит летен модел

Читај повеќе