Русите не се откажуваат: Подготвуваат два нови модели на Lada

Управниот одбор на AvtoVAZ донесе одлука да воведе нови модели на автомобили Lada во производство.

Рускиот автомобилски концерн планира да лансира кросовер на платформата на моделот Lada Vesta, како и посебна категорија автомобили од Б сегментот на глобалната механичка платформа. Ова го изјави Денис Мантуров, министер за индустрија и трговија, кој е и претседател на Управниот одбор на AvtoVAZ.

Покрај тоа, производителот има намера на основните верзии на Lada да ги врати вообичаените опции, како што се воздушни перничиња и клима уред, , пишува Russia Beyond.

„Бордот на директори едногласно го одобри лансирањето на два нови проекти од моделот Lada кои треба да се појават на фабричките ленти за склопување во 2024-2025 година“, рече Мантуров.

Министерството за индустрија и трговија соопшти дека и да не се укинат санкциите, нема да има проблем со деловите и дека AvtoVAZ планира да пушти на пазарот вкупно 140.000 автомобили во втората половина на 2022 година. Следната година нивниот број ќе се зголеми на 500.000.

Според Мантуров, компанијата почнала да ги враќа вообичаените опции на основните верзии на моделот. Така, Lada Granta повторно добива воздушни перничиња, „клима“ и мултимедијален систем.

AvtoVAZ е свесен за одговорноста што ја има кога станува збор за потребата да и се обезбеди на Русија модерни автомобили по прифатлива цена и затоа компанијата вложува максимални напори за зголемување на производството и понатамошен развој на брендот, додаде тој.

Тагови
реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Авто новости

Tesla повлекува 1 милион автомобили поради дефект на прозорците

Read more

Dodge Challenger Black Ghost е потсетник на 70-тите

Read more

Крај за моторот V8: Mercedes го претстави хибридот C63 S E Performance

Read more

Volvo најави електричен SUV

Read more
 

Автомобили

Tesla повлекува 1 милион автомобили поради дефект на прозорците

Читај повеќе
  • filter

Dodge Challenger Black Ghost е потсетник на 70-тите

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Крај за моторот V8: Mercedes го претстави хибридот C63 S E Performance

Читај повеќе
  • play_arrow

Volvo најави електричен SUV

Читај повеќе

Амбициозен план на BMW: Нова батерија, 30% поголема автономија

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралицата Елизабета Втора ја дизајнирала сопствената погребна кола

Читај повеќе

По Tesla, и Nikola пристигна во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

McLaren 720S е аеродинамично ремек-дело благодарение на Prior Design

Читај повеќе
  • play_arrow

Не е Photoshop, ова е најширокиот автомобил во светот

Читај повеќе