Руската вакцина во последна фаза: Волонтерите се чувствуваат добро

Руското министерство за одбрана и Националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија ја почнаа финалната фаза на клиничкото испитување на вакцина против коронавирусот.

Тестирањето на првата група волонтери ќе заврши на 15 јули. На втората група кај која се тестира ефикасноста и имуногеноста на вакцината, ќе им биде ставена втора состојка на вакцината против вирусот. Во втората фаза целта е засилување на имуниот систем и продолжување на дејството на вакцината.

Во соопштението се додава дека волонтерите се чувствуваат добро, немаат тегоби и нуспојави, а првата група наскоро ќе биде пуштена од болница откако ќе ги минат финалните тестови.

Резултатите од вакцината покажуваат дека волонтерите развиваат имунитет на COVID-19 по вакцинацијата, соопшти руското Министерство за одбрана.

реклама

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Read more

Убавица на денот: Хајди Греј

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Низ фотографии: Пеколни температури во Австралија

Read more

Здравје

Како алкохолот влијае врз имунолошкиот систем?

Read more

Колку капки се потребни за некој да се зарази со коронавирусот?

Read more

Спутник V нема компоненти за микрочипување луѓе

Read more

Симптомите на COVID-19 се јавуваат по овој редослед

Read more

Магазин

  • play_arrow

Топ 10 потценети европски престолнини кои треба да се посетат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако на вашето куче му ги правите овие работи, престанете веднаш

Читај повеќе
  • play_arrow

Брзо и лесно: Пет рецепти за чиа пудинг

Читај повеќе
  • play_arrow

Она кога имаш ангел чувар

Читај повеќе

Една е мајка, ама една беше и колекцијата

Читај повеќе

Како алкохолот влијае врз имунолошкиот систем?

Читај повеќе

101-годишна Италијанка по трет пат заразена со COVID-19

Читај повеќе

Колку капки се потребни за некој да се зарази со коронавирусот?

Читај повеќе

Дали сум феминистка ако уживам во спенкинг?

Читај повеќе