ФИБА РАНГ ЛИСТА

САД и натаму најдобри во кошарка пред шампионот Шпанија

И покрај бламажата на Мундобаскетот репрезентацијата на САД и натаму е најдобро рангирана пред шампионот Шпанија, додека на третото место се проби Австралија. Македонија излезе од топ 50.

Шпанија стана светски шампион на мундијалот во Кина, но и тоа не беше доволно за да ги турне САД од првото место на најновата ранг листа на ФИБА. Со скок од 8 места сега трета е Австралија, а во топ 10 влезе Чешка со скок од дури 14 места, најмногу од сите учесници на Мундијалот заедно со Нов Зеланд кој е сега 24-ти. Голем скок има и Полска која рипна 12 места и сега е 13-та.

Кога станува збор на македонската репрезентација, паднавме дури 11 места и сме четврта репрезентација со најлош пад по Јамајка (15), Латвија (13) и Финска (13). Излеговме од најдобрите 50 светски репрезентации и сега сме 53-ти, а во Европа 29-ти.

Македонија досега никогаш не играла на Светско, а низата од четири настапи едноподруго на ЕУРО ја прекинавме со неуспешните квалицикации за изданието во 2017. Квалификациите за 2021 ги почнуваме во февруари дома против Естонија.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Британскиот парламент забранува секс со лице од друго семејство и надвор од домот

Read more

Од другата страна на протестите: Моќни фотографии што мејнстрим медиумите не ги објавуваат

Read more

Кошарка

НБА првак истепа момче на улица, се правда дека нема врска со расизам

Read more

Влезот на Коби Брајант во Куќата на славните одложен за 2021

Read more

Eurobasket ги одбра најдобрите во мак-кошарката

Read more

Келнер, дај по едно Жељко Обрадовиќ пиво

Read more

Спорт

  • play_arrow

Фенербахче е заинтересиран за Тијаго Силва

Читај повеќе
  • filter

Верона го претстави новото лого

Читај повеќе
  • play_arrow

Тестовите не лажат: Роналдо се врати помоќен од изолација

Читај повеќе

Ричардо сака подиум пред да се раздели со Рено

Читај повеќе

ДФБ ќе ги истражува пораките со поддршка за протестите во САД

Читај повеќе

Федерер и Кербер на турнир на трева во Берлин

Читај повеќе
  • play_arrow

Тимот на „отпишаните“: 11 фудбалери кои се потценети во нивните татковини

Читај повеќе

Серија А почнува со Торино - Парма?

Читај повеќе

Шпанците се на ред - Севиљано ќе ја отвори обновената Ла Лига

Читај повеќе