Саинс: Ферари беше побавен од дури пет тима во Зандворт

Ф1
Макфакс
/ 29.08.2023 / 15:51

Возачот на Ферари, Карлос Саинс, смета дека имал еден од најдобрите перформанси во сезоната на викендот во Холандија, каде што Ферари се бореше да остане во чекор со конкуренцијата.

Шпанецот истакна дека Ферари имале лошо темпо во трката и наиде на многу проблеми и покрај тоа што планот на трката функционирал добро. Саинс на крајот ја зазеде петтата позиција, бидејќи успеа да ги одбрани нападите на возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон.

„Кога ќе ги погледнете перформансите на Алпин, би рекол дека го имавме само шестиот најбрз болид во Зандворт. Свесен сум дека во еден момент се чинеше дека можеме да се избориме дури и за место на подиумот, но реалноста е дека не можевме повеќе бидејќи темпото беше премногу лошо“, изјави Шпанецот и додаде:

„Успеавме да го спроведеме планот на трката, цело време се боревме за позиции со возачите на побрзите болиди. Мора да се задоволиме со петтото место. Не сум задоволен од перформансите на болидот, многу се мачев. Овој настап е еден од моите најдобри во тековната сезона“.

Саинс се наоѓа на петтото место во шампионатот со 102 бода. Во недела на програмата е трката за Големта награда Италија во Монца.

реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Ф1

Необична потрага во Абу Даби: Член на Мерцедес ангажирал нуркач за да го најде изгубениот прстен

Read more

Верстапен прекрши непишано правило, не ги честеше колегите вечера

Read more

Верстапен: Зад нас е неверојатна година, но секогаш сакаме да бидеме подобри

Read more

Верстапен победи и во Лас Вегас, Леклер во последниот круг го престигна Перес

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во Евертон?

Читај повеќе

Анчелоти: Не ми требаат пари, не би заминал во Саудиска Арабија за 500 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Fun with Flags со Фримпонг од Леверкузен

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се менува рамнотежата на моќ во светскиот фудбал?

Читај повеќе
  • play_arrow

Неверојатна партија на Леброн Џејмс за финалето на НБА Купот

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите десни крила во фудбалот во 21 век

Читај повеќе

Македонија У-19 ги доби противниците за пласман на ЕП

Читај повеќе