Само три Volkswagen модели ќе ја преживеат електрификацијата

Имињата како Golf, Tiguan и GTI се безбедни.

Шефот на брендот Volkswagen, Томас Шефер, изјави дека освежениот Golf ќе се појави во 2024 година и дека компанијата планира да претстави електричен Golf по 2028 година. Покрај Golf, безбедни се и Tiguan и GTI (претходната ознака за спортските верзии ќе прерасне во посебен модел), додека за другите модели ќе се дискутира од случај до случај.

За Tiguan, ова не е изненадување со оглед на тоа што е најпродаваниот автомобил на Volkswagen во светот. Шефер го објави ова на саемот за автомобили во Минхен, каде концептот ID.GTI на компанијата беше претставен како навестување за тоа како ќе изгледа електричниот модел GTI во иднина, пренесува Top Gear.

Тој истакна дека освежениот Golf ќе се појави во 2024 година и дека компанијата планира да претстави електричен Golf по 2028 година.

„Тоа ќе биде вистински Golf, без компромиси“, додаде Шефер.

Од друга страна, постои можност целосно да се укине ознаката ID, која ги означувала електричните модели на марката.

„Тоа беше неопходно во тоа време, но веројатно нема да ни треба во иднина. Не сме сигурни дали целосно ќе го отфрлиме или ќе го задржиме за некои модели“, рече тој.

Тој исто така рече дека компанијата сè уште не одлучила дали моделите Golf и ID.3 ќе се спојат во еден во иднина или не.

Да потсетиме, Volkswagen на саемот во Минхен откри дека има намера да претстави 11 нови електрични автомобили до 2027 година, еден повеќе од првично планираното.

Ова не е изненадувачки кога се знае дека VW инвестираше многу во новата SSP механичка платформа за електрични автомобили.

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Авто новости

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Read more

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Read more

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Read more

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Читај повеќе

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Читај повеќе

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Читај повеќе

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes има ново спортско купе: Дебитираше CLE 53

Читај повеќе

Dacia Duster не се откажува од моторите со внатрешно согорување

Читај повеќе

Првиот електричен автомобил на Xiaomi влезе во производство

Читај повеќе
  • play_arrow

Жената без која Mercedes каков што го знаеме немаше да постои

Читај повеќе