Се крчка нов „Кантер“

Поминаа повеќе од десет години од објавувањето на Counter-Strike: Global Offensive, а сега Valve се подготвува да лансира нова верзија на легендарната игра.

Бета верзијата треба да се појави веќе овој месец, новинарот за еспорт Ричард Луис тврди дека Valve долго време работи на продолжение на CS:GO, кое наводно е речиси готово. Тој вели дека студиото веќе одржало таен тест на акцијата во прво лице во кој учествувале група професионални гејмери ​​кои долетале од Сиетл. Луис вели дека Valve планира да започне со бета тестирање на играта во пошироката заедница Counter-Strike до 1 април.

„Голем приоритет е играта да излезе, за да може да се ‘исполира’, односно да се решат потенцијалните грешки. Целта е да се доведе играта на ниво што гејмерите го очекуваат од CS“, рекол еден од изворите.

Во однос на подобрувањата, CS ќе има подобра графика благодарение на префрлањето на Source 2, најновата верзија на game engine на Valve.

Наводно, Valve значително го подобри искуството на matschmaking, што значи дека заедницата ќе биде помалку зависна од услуги од трети страни како FACEIT.

Гласините за нов Counter-Strike кружат со години, но овој извештај има посебна тежина бидејќи Луис секогаш објавува веродостојни информации.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Гејминг

Што може да направи Xbox Series X, а PlayStation 5 не може?

Read more

Компанијата Rockodile најави игрица инспирирана од војната во Украина

Read more

Дали имате доволно моќен компјутер за играта The Last of Us Part 1?

Read more

FIFA 23 добива 12 женски тимови од NWSL лигата

Read more
 

Гик

Ново истражување за магичното дејство на пијалакот ајауаска

Читај повеќе

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Читај повеќе

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Читај повеќе

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Читај повеќе

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Читај повеќе

Нови докази за мајката на Да Винчи - била робинка од Источна Европа?

Читај повеќе

На Земјата ѝ се заканува фосфогедон - што е тоа?

Читај повеќе

Што може да направи Xbox Series X, а PlayStation 5 не може?

Читај повеќе