Се појави видео со Пеле в болница: Ни таму не може без топка

Еден од најдобрите фудбалери во историјата, Бразилецот Едсон Арантес до Насименто, на сите познат како Пеле, е тешко болен.

Пред Светското првенство во Катар, тој беше примен во болницата „Алберт Ајнштајн“ во Саун Пауло, а за време на турнирот се јави и рече дека ќе успее да ја надмине тешката болест.

Тој има рак, а како што неодамна објавија бразилските медиуми болеста се проширила и на бубрезите, наводно и Пеле чувствувал проблеми со срцето и е во сè потешка состојба. Сепак, Бразилците добија добри вести бидејќи познатиот новинар Милтон Невеш објави видео со 82-годишниот легендарен спортист снимено во болницата каде престојува.

На снимката Пеле е поврзан е со инфузија, но е расположен и си додава топка со некој во собата.

Пеле во кариерата играше само за два клуба, за неговиот Сантош во Бразил и подоцна кога имаше финансиски проблеми за Њујорк Космос. Со репрезентацијата освои три Светски првенства - во 1958 година, потоа следното во 1962 година и на крајот во 1970 година.

Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Фудбал

Тројца главни кандидати за Златната топка: Кој ќе биде најдобриот играч во светот?

Read more

Модриќ стана капитен на Реал

Read more

Зошто Кристијано Роналдо нема ниту една тетоважа на телото?

Read more

Крај на американската авантура: Кјелини го напушти Лос Анџелес, се враќа во Италија

Read more
 

Спорт

Тројца главни кандидати за Златната топка: Кој ќе биде најдобриот играч во светот?

Читај повеќе

Модриќ стана капитен на Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кристијано Роналдо нема ниту една тетоважа на телото?

Читај повеќе

Крај на американската авантура: Кјелини го напушти Лос Анџелес, се враќа во Италија

Читај повеќе
  • play_arrow

Енцо Фернандес се извини за навредите кон Африканците што играат за Франција

Читај повеќе

Клинсман бара да се укине правилото за пет измени

Читај повеќе

Тадиќ поради лошиот однос со Пикси повеќе нема да игра за Србија

Читај повеќе
  • play_arrow

Невидена снимка: Што му рекол Хабиб на Конор додека го давеше во познатата борба?

Читај повеќе

Како Барселона ќе се збогати поради повредите на своите играчи?

Читај повеќе