Пеле

Прва држава го прифати предлогот на Инфатино за именување стадиони по Пеле

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, на комеморацијата на Пеле предложи секоја земја да именува барем еден стадион по оваа легенда, а сега се појави првата земја која одговори на овој бизарен предлог.
Read more

Инфантино си направи селфи покрај ковчегот на Пеле

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, е фотографиран како прави селфи покрај отворениот ковчег на Пеле.
Read more

Сантос планира да ја повлече „десетката“ на Пеле

Бројот 10 ќе биде повлечен од бразилскиот клуб Сантос, каде се прослави легендарниот Пеле.
Read more

Salt Bae се прости од Пеле, фановите загрижени да не упадне на погребот

Познатиот готвач Salt Bae во последно време стана многу попознат по своите испади отколку по готвењето и рестораните кои првично го прославија.
Read more
filter

Како Бразил се збогува од својот најголем херој?

Синоќа почина најголемиот светски фудбалер Едсон Арантес до Насименто, попознат како Пеле, а тоа предизвика голема тага во неговиот Бразил.
Read more

Како одговори Марадона кога го прашаа кој е поголем фудбалер – тој или Пеле?

Диего Марадона еднаш одговори на прашањето кој е поголем, тој или Пеле?
Read more
filter

Фудбалскиот свет и великаните се простуваат од Кралот

Веднаш откако синоќа пристигна тажната вест за смртта на Пеле, целиот фудбалски свет пламна со последни пораки за човекот што го нарекуваа едноставно Кралот.
Read more

Замина уште една легенда: Почина Пеле

Бразилскиот великан Пеле почина денеска на 82-годишна возраст, оставајќи зад себе едно од најголемите спортски наследства.
Read more
play_arrow

Се појави видео со Пеле в болница: Ни таму не може без топка

Еден од најдобрите фудбалери во историјата, Бразилецот Едсон Арантес до Насименто, на сите познат како Пеле, е тешко болен.
Read more

Пеле им честиташе на Меси, Мбапе и на Мароко

Најдобриот бразилски фудбалер на сите времиња, 82-годишниот Пеле, му ја честиташе на аргентинскиот капитен Лионел Меси освоената титула светски првак, но во објавата на Instagram не ги заборави францускиот напаѓач Килјан Мбапе и репрезента
Read more

Во чест на Пеле: Дресовите на Бразил со три срца наместо ѕвезди

Управата на Јужноамериканската фудбалска конфедерација (КОНМЕБОЛ) предложи три од петте ѕвезди на бразилските дресови да бидат заменети со симболи на срце како почит за Пеле, пренесува германската новинска агенција DPA.
Read more

Бразилците сакаат да ја освојат титулата во чест на Пеле

Фудбалската репрезентација на Бразил синоќа импресивно ја совлада Јужна Кореја со резултат 4:1 и избори четвртфинале на Светското првенство против Хрватска.
Read more
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Како се снимаше Lord of the Rings

Read more