Побарана е ексхумација на телото на Пеле

Фудбалската легенда Пеле почина на 82-годишна возраст во декември 2022 година, а неговото семејство се соочува со правна битка против ексхумацијата на телото на фудбалската легенда.

Телото на Пеле би можело да биде ексхумирано откако жена која тврди дека е ќерка на бразилската икона побарала уште еден ДНК тест.

Бразилскиот печат пишува дека Мариа ду Сокору Азеведу (60) тврди дека е осмо дете на Пеле, а покојниот фудбалски великан, кој се женел три пати, наводно во тестаментот ја признал можноста да е татко на осмо дете.

Тој, наводно, се согласил и на тест за татковство, но починал пред да биде направен.

Се додава дека Марија првпат побарала тестови пред пет години, но здравјето на Пеле, како и пандемијата на COVID-19 спречиле тоа да се случи.

URL

Но, тестот наводно бил направен кога две од биолошките деца на Пеле, Еџињу Насименту и Флавиа Кристина, се согласиле да направат ДНК тестови веднаш по читањето на тестаментот на нивниот татко.

Еџињу, кој е задолжен и за грижата за наследството на Пеле, претходно изјави дека ДНК тестовите биле негативни.

„Веќе ги направивме тестовите и потврдено е дека таа не е наша сестра“, рече тој.

Сепак, адвокатот на Мариа тврди дека новиот ДНК тест ја потврдил големата можност за нејзината крвна поврзаност со Пеле и сега верува дека нема друга опција освен да го ексхумира телото на Пеле за да се реши ситуацијата.

„Немаме друга алтернатива“, изјави тој за Record TV.

Барањето за ексхумација ќе биде поднесено во наредните денови, јавуваат бразилските медиуми.

Тагови
реклама

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Фудбал

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Read more

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Read more

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Read more

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Read more
 

Спорт

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Читај повеќе

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Читај повеќе

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Читај повеќе

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Читај повеќе

Мојсов: И во Исланд ќе одиме на победа

Читај повеќе