Пеле

Во чест на Пеле: Дресовите на Бразил со три срца наместо ѕвезди

Управата на Јужноамериканската фудбалска конфедерација (КОНМЕБОЛ) предложи три од петте ѕвезди на бразилските дресови да бидат заменети со симболи на срце како почит за Пеле, пренесува германската новинска агенција DPA.
Read more

Бразилците сакаат да ја освојат титулата во чест на Пеле

Фудбалската репрезентација на Бразил синоќа импресивно ја совлада Јужна Кореја со резултат 4:1 и избори четвртфинале на Светското првенство против Хрватска.
Read more

Пеле останува во болница поради респираторна инфекција

Легендарниот бразилски фудбалер Пеле ќе остане на лекување поради респираторна инфекција, соопшти болницата „Алберт Ајнштајн“ во Сао Паоло.
Read more

Пеле хоспитализиран во тешка состојба

Пеле, кој и официјално важи за најдобриот фудбалер во 20 век, е примен во болница во Сао Паоло.
Read more
play_arrow

Пеле го прослави 82. роденден: Се надевам ќе живеам уште толку

Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Бразилецот Пеле, изјави оти е среќен што синоќа го прославил својот 82. роденден во добро здравје, и покрај здравствените проблеми со кои се соочуваше изминатите години.
Read more

Pepsi или Coca-Cola?

Како и денешните фудбалски ѕвезди што рекламираат разно-разни производи, така било и порано, децении наназад главните фудбалски фаци рекламирале производи.
Read more

Пеле му порача на Путин: Запри ја неоправданата агресија над Украина

Легендарниот бразилски фудбалер Пеле апелираше до рускиот претседател Владимир Путин да ја запре „оваа изопачена и неоправдана агресија над Украина“.
Read more

Роналдо го сруши рекордот на Пеле: Не можев ни да сонувам за ова

Со хет-трикот против Каљари, Кристијано Роналдо стигна до бројката од 770 постигнати голови на официјалните натпревари, а со тоа и постави рекорд со кој го прескокна досегашниот број еден - легендата Пеле.
Read more
play_arrow

„Маракана“ го менува името во чест на легендарниот Пеле

Култниот стадион „Маракана“ во Бразил ќе биде преименуван во чест на легендарниот фудбалер Пеле.
Read more
play_arrow

Netflix пушти тизер за документарецот за Пеле

Дека Netflix се интересира за сите можни теми говори и документарецот за легендарниот Пеле чија премиера е најавена за еден месец.
Read more

Пеле не ги признава рекордите на Роналдо и Меси

Откако прво Меси му урна еден, а веднаш потоа Роналдо му урна друг рекорд, Пеле сепак не ги призна ни двата и се пофали дека сѐ уште е најдобриот голгетер на светот.
Read more
play_arrow

Пеле или Меси? Кој има повеќе голови?

Read more
реклама

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more