Пеле не ги признава рекордите на Роналдо и Меси

Откако прво Меси му урна еден, а веднаш потоа Роналдо му урна друг рекорд, Пеле сепак не ги призна ни двата и се пофали дека сѐ уште е најдобриот голгетер на светот.

Изгледа дека сепак Лионел Меси и Кристијано Роналдо имаат уште долг пат да изодат додека го престигнат легендарниот Пеле. Барем според статистиката која ја вади Бразилецот.

Прво Меси се пофали дека го урнал рекордот на Пеле за најмногу постигнати голови во дресот на еден клуб, а потоа Кристијано Роналдо за најмногу постигнати голови во кариерата воопшто.

Официјалната статистика вели дека Пеле во дресот на Сантус има постигнато 643 голови, па сите помислија дека Меси е сега број еден стрелец во дресот на еден клуб со 644 голови за Барселона, но потоа се јави бразилскиот клуб тврдејќи дека нивната легенда всушност има 1.019 голови.

Потоа Роналдо го постигна својот гол број 758 во кариерата надминувајќи ги оние 757 на Пеле, но ништо и од тоа бидејќи Пеле вели дека има постигнато 1.283 голови.

Откако сите почнаа да пишуваат за новите рекорди на Меси и Роналдо, Пели реши да оди контра и да се бори кон оваа неправда. Својот официјален Instagram профил го збогати со фактот „Водечки голгетер на сите времиња (1.283)“ ставајќи им на сите дознаење дека неговите рекорди се живи.

URL

Пеле својата кариера ја тераше од 1956 до 1977 година и според официјалната статистика на ФИФА има постигнато 643 голови во дресот на Сантус, 64 за Њујорк Космос и 77 за репрезентацијата на Бразил. Проблем се головите постигнати во црно-белиот дрес на Сантус кои според Пеле и клубот се далеку повеќе, односно 1.019.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more

Фудбал

Модриќ започна преговори со Реал, но и со уште два клуба

Read more

Ибра: Јас сум минато, сегашност, но и иднина на шведската репрезентација

Read more

Норвешка без Холанд против Шпанија

Read more

Лацио со осуда кон навивачите кои го величаа Хитлер и скандираа антисемитски пароли

Read more
 

Спорт

Модриќ започна преговори со Реал, но и со уште два клуба

Читај повеќе

Ибра: Јас сум минато, сегашност, но и иднина на шведската репрезентација

Читај повеќе

Норвешка без Холанд против Шпанија

Читај повеќе

Верстапен: Не сум среќен, требаше да победам

Читај повеќе

Лацио со осуда кон навивачите кои го величаа Хитлер и скандираа антисемитски пароли

Читај повеќе

Шкупи по втор пат го отпушти Седлоски

Читај повеќе

Де Роси ја измамил сопругата роденденот да го слави во паб гледајќи дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси не може ни да вечера на раат во Аргентина

Читај повеќе

Претставен новиот дрес на македонската фудбалска репрезентација

Читај повеќе