Се прошири пожарот во близина на Чернобил

Пожарот кој изби пред два дена во близина на нуклеарната централа Чернобил се прошири денеска на околу 35 хектари земјиште, соопшти украинското Министерство за вонредни ситуации.

Во гаснењето учествуваат два хеликоптера МИ-8 и еден авион Ан-32П, а врз огнот веќе се фрлени 72 тона вода.

Се наведува дека нивото на радијација во Киев и околината на овој град е во нормални граници.

Претходно полицијата соопшти дека е уапсен одговорниот за пожарот, а станува збор за 27-годишно момче кое палело отпад и сува трева. 

реклама

Свет

Нов Зеланд има само еден активен случај на коронавирус

Read more

Продолжуваат протестите во Минеаполис, Трамп се закани дека ќе испрати војска

Read more

Отворањето на училиштата во Данска не го зголеми бројот на заразени со COVID-19

Read more

ИСИС ја користи корона-кризата: Вирусот е божја казна, следат нови напади

Read more

Нови видеа

play_arrow

Како да ја користите апликацијата Zynn?

Read more
play_arrow

Ако сте фан на „Stranger Things“, погледете ги и овие серии на Netflix

Read more
play_arrow

Брз киш со готово лиснато тесто

Read more
play_arrow

Бегство од Дубаи: Каде се исчезнатите принцези?

Read more
play_arrow

Тренинг за мажи: 9 вежби за цврст и подигнат задник

Read more
play_arrow

Како изгледа процесот на создавање вакцина за COVID-19?

Read more
play_arrow

Сѐ што е погрешно со „Rush Hour“

Read more
play_arrow

УФЦ рекорди: Најбрзите победи во историјата

Read more
play_arrow

Колку се разликува баварскиот од германскиот јазик?

Read more
play_arrow

Домашен тренинг: Кардио вежби за ефективно слабеење

Read more
play_arrow

Пингвини во посета на музеј

Read more
play_arrow

Полнење гориво 6.000 метри на небото

Read more