#СедиДома мини-интервју со Бојан Миовски

Брзо мини-интервју со центарфорот на Ренова, кој во пролетниов дел запиша дури 5 асистенции.

1. Фудбалер идол?
- Кристијано Роналдо.

2. Најдобар фудбалер против кого имаш играно?
- Калум Хадсон-Одои.

3. Најдобар совет од тренер?
- Никогаш не се предавај, фудбалот се игра до 90-та минута.

4. Незаборавен момент во твојата кариера?
- Натпреварите во Лигата на шампиони за младинци против Челси, Атлетико и Рома.

5. Прв почеток со фудбал?
- Од многу мал сум со топката, а првиот професионален тренинг со сениорите го имав на 16 години.

6. Која е твојата мотивација?
- Ако сакаш да бидеш успешен, верувај во себе.

7. Кој е најоткачен од твојот тим?
- Сите по малку се откачени.

8. Најголема казна од клуб/тренер?
- Досега немам добивано казна и се трудам тоа да остане така. Професионалноста и посветеноста кај мене се клучот за успех.

9. Најголем лутко од екипата?
- Башким Велија. 

10. Најслатка победа / најгорчлив пораз?
- Победата против Работнички каде што губевме со 1:3 и на крај победивме со 4:3. Немам некој болен пораз.

11. На кој стадион најмногу сакаш да играш со твојот тим?
- На Националната арена „Тоше Проески“.

12. Што би променил во нашата македонска фудбалска лига?
- Треба многу да се менува во македонскиот фудбал, но за почеток би издвоил само едно, а тоа е инфраструктурата.

Интервјуто е позајмено од footbla.com.

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

Ќе се казнуваат угостителите, не гостите, во случај на непочитување на протоколите

Read more

Фудбал

Чесите се снајдоа за групно гледање фудбал и навивање

Read more

Мурињо: Тешко е да се гледа како во Германија играат фудбал, а во Англија не

Read more

Мбапе сака да го освои Европското првенство и Лигата на шампиони

Read more

Фудбалски маратон: 32 дена со ред ќе има натпревари во Ла Лига

Read more

Спорт

  • play_arrow
  • filter

Чесите се снајдоа за групно гледање фудбал и навивање

Читај повеќе

Ништо и од Големата награда на Холандија

Читај повеќе

Мурињо: Тешко е да се гледа како во Германија играат фудбал, а во Англија не

Читај повеќе

Мбапе сака да го освои Европското првенство и Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

УФЦ се враќа во Лас Вегас, во сабота првата борба

Читај повеќе

Фудбалски маратон: 32 дена со ред ќе има натпревари во Ла Лига

Читај повеќе
  • filter

Неверојатна трансформација на Горецка по изолацијата

Читај повеќе

Четворица нови позитивни на COVID-19 во Премиер лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Алиоски полуде по гол на тренинг и ја скрши камерата

Читај повеќе