Седум знаци дека врската ви е завршена, ама не сакате да признаете

Врските понекогаш завршуваат. И тоа е во ред.

Иако е сосема нормално да има несогласувања меѓу партнерите, па дури и расправии, природата на овие настани кажува многу за здравствената состојба на врската.

Отсуството на каква било расправија, на пример, треба да го вклучи црвениот аларм, но најчесто не сакаме да си признаеме дека нешто не е во ред, па го туркаме под тепих и се надеваме дека „само ќе помине“.

Многу често, иако не сме среќни во врската, остануваме од разни причини – не сакаме да бидеме сами, се плашиме да почнеме одново, се плашиме дека нема да најдеме „некој подобар“...

Ова се седум знаци кои терапевтите ги издвојуваат како „аларми“ дека врската е веќе завршена, но на партнерите им е тешко да го признаат и прифатат тоа.

1. Веќе не се смеете. Ни заедно, ни сами. Речиси ништо во врска со партнерот не ве радува.

2. Почнавте да разгледувате наоколу, проверувате кој е слободен, кои ви се опциите.

3. Не вложувате веќе напори за подобрување на врската, ниту размислувате за заедничката иднина.

4. Веќе не сте приоритет во животот на партнерот, ниту тој во вашиот. Одлуките ги носите сосема неповрзано со вас како двојка.

5. Не се расправате воопшто. Веќе не ни коментирате, ниту одговарате на коментарите.

6. Се чувствувате осамено, дури и кога сте заедно со партнерот.

7. Длабоко во себе, знете дека е готово. Само го немате кажано тоа на глас.

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Љубов и секс

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Какви мажи привлекувате според вашиот хороскопски знак?

Read more

Три ритуали кои среќните парови секојдневно ги практикуваат

Read more

Зошто остануваме во токсични врски: Ракот е лојален, Јарецот не губи надеж

Read more
 

Магазин

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Читај повеќе

Фит и во форма: Дали имате кондиција колку вашите врсници?

Читај повеќе

Трета, четврта, петта... Дали пречестото вакцинирање против ковид е штетно?

Читај повеќе

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Читај повеќе

Која храна најмногу го стимулира растот на косата?

Читај повеќе

Какви мажи привлекувате според вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Eдноставни правила за совршени јајца на око

Читај повеќе

Хенри Кавил сподели фитнес совети за сите почетници

Читај повеќе

Девојче во Русија преживеа снежна бура гушкајќи куче цела ноќ

Читај повеќе