Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Вистинските љубители на цвеќиња во своите дворови внимателно ги негуваат хортензиите - зелени џбунови богати со виолетови, црвени, сини и бели цветови.

Некои среќници имаат доживеано нивната хортензија да ја менува бојата како камелеон, па често едно лето цветаат виолетови цветови, а наредното лето цветаат сини цветови. Промената на бојата на хортензиите зависи од pH-вредноста на почвата.

Сега кога веќе ја знаете оваа тајна, контролирањето на менувањето на бојата на хортензиите е во вашите раце. Менувањето на pH-вредноста на почвата не е нешто особено тешко, повеќето имаат учено слични експерименти на часовите по хемија во средно школо.

Меѓутоа, ако имате хортензии со крем боја, имате проблем, бидејќи оваа хортензија тврдоглаво се држи до својата боја. Евентуално може малку да премине кон розевкаста боја за време на летото.

Ако сакате вашата хортензија да има сини и виолетови цветови, земјиштето околу неа мора да биде покисело. Киселата почва ќе помогне алуминиумот да се пренесе во растението, што ќе услови појавување на сина боја.

Доколку вашата хортензија е веќе сина, тоа значи дека земјишптето околу неа веќе е кисело. Органското ѓубриво ќе ви помогне дополнително да го закиселите земјиштето. Органско ѓубриво можете и сами да направите од остатоци од вашата кујна, како што се талог од кафе и кори од банани.

Ако сакате розева хортензија, посоветувајте се со експерти од земјоделска аптека кои ќе ви препорачаат производи за намалување на киселоста на почвата, што ќе ја услови вашата хортензија да цвета во розева боја.

Лушпи од јајца, пепел, школки донесени од летување, како и кора од лимон, ќе направат земјиштето да се ослободи од киселоста, па ќе добиете хортензии во нежно розева боја.

Тагови
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Живот

Реченици кои токсичните родители најчесто им ги кажуваат на нивните деца

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

4 совети како детето полесно да се одвикне од цуцла

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more
 

Магазин

Полжавчиња со афион и цимет - одлични се со шолја кафе, чај или млеко

Читај повеќе
  • play_arrow

Силна бура создаде застрашувачка глетка на небото во Оклахома - како да пукнала нуклеарна бомба

Читај повеќе

Примала плата од 16 фирми, а не работела ниту еден ден: Филмската приказна ќе заврши на суд во Кина

Читај повеќе

10 прашања што откриваат каков е навистина вашиот сексуален живот

Читај повеќе

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Читај повеќе
  • play_arrow

92-годишен дедо нокаутираше двајца насилници среде улица

Читај повеќе

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Читај повеќе
  • play_arrow

Земи си мачка, да ти биде забавно дома

Читај повеќе
  • play_arrow

Корејски специјалитет: Месо потпечено со павлака и јајца

Читај повеќе