Сексот и спиењето нѐ прават посреќни од зголемување на платата

Најново истражување на британскиот Национален центар за општествени истражувања покажа дека квалитетниот ноќен сон им е поважен на луѓето да се чувствуват среќни, отколку да добијат покачување на платата за 50%.

Студијата во која учествуваа повеќе од 8.000 Британци покажа дека квалитетниот сон, сексуалното задоволство и здравјето на блиските најтесно се поврзуваат со чувството на среќа и благосостојба. Според резултатите од ова истражување, зголемувањето на платата за 50% имало многу мало влијание врз чувството на среќа.

Испитаниците кои за време на истражувањето имале квалитетен сон имале 15 бодови повеќе на индексот на среќа во споредба со оние кои немале квалитетен сон.

Луѓето незадоволни од својот сексуален живот имале 7 бодови помалку од оние кои имале квалитетен сексуален живот, а оние на кои им била зголемена платата за 50% имале само 2 бода повеќе на индексот на среќа.

Фактори што влијаат врз чувството на среќа се и животот во сигурна заедница и сигурност на работното место.

Ова истражување, меѓу другото, покажа дека луѓето во 30-тите и 40-тите години кои немаат деца се најмалку среќни.

Тагови
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Обрнете внимание: 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

Read more

Живот

Седум прашања што треба да си ги поставувате пред роденденот

Read more

Како да ги намалите сметките за струја?

Read more

Како најлесно да го исчистите златниот накит?

Read more

Како да се избегнат штетните ефекти од користењето на клима-уред?

Read more
 

Магазин

Седум прашања што треба да си ги поставувате пред роденденот

Читај повеќе

Помалку познати рани знаци на бременост

Читај повеќе

Љубов предодредена во ѕвездите: Совршената хороскопска двојка

Читај повеќе

Сурутката ги чисти црниот дроб и цревата, но која е подобра – кравја или козја?

Читај повеќе

Дали начинот на кој седите може да ви го продолжи животот?

Читај повеќе

Како да ги намалите сметките за струја?

Читај повеќе

Добро Ми Стои кај Претседателот

Читај повеќе

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Читај повеќе

Како најлесно да го исчистите златниот накит?

Читај повеќе