Сексот по четириесеттата година: Пет работи кои се менуваат

Сексот се менува со текот на годините, а овие промени нè очекуваат од четириесеттата година.

1. Помала волја за секс

Кога ќе наполниме 40 години лесно почнува да се менува нивото на хормони. Тоа може да доведе до тоа жените да имаат помала желба за секс. Може да се случи и да им биде потребно повеќе време за навистина да бидат подготвени поради сувост на вагината. Може да се употребуваат лубриканти, но доволен е и разговор со партнерот за да се најде вистинското решение.

2. Помали се шансите за забременување

Колку што е повозрасна жената толку повеќе опаѓа квалитетот и количината на јајце клетките. Затоа е потешко да се забремени во така наречената втора половина од животот, но не и невозможно. Секој организам е различен. Факт е дека жената најлесно забременува до 26 години, потоа шансите полека опаѓаат. По четириесеттата година способноста е многу мала, а спонтано забременување по 45 години кај жената е многу ретко.

3. Почесто доживуваат оргазам

Не е вистина дека зрелите жени не можат да доживеат оргазам. Колку што е жената постара има и поголемо искуство, поголема самодоверба и е поотворена за секс. Поради тоа не е ограничена или под стрес, туку ужива во сексот. Затоа на жените во 40-тите им е полесно да го завршат сексот со оргазам.

4. Партнерот може подолго време да издржи

И кај мажите со годините се менува нивото на хормони. Тоа води до фактот дека може да го одложат оргазмот и поинтензивно да уживаат во сексот. Така има повеќе време и за партнерката, па веројатноста за заеднички оргазам е поголема.

5. Нови начини за забава во кревет

Ако во кревет работите не одат како што сакате може да најдете нови начини на забава. Да пробате нови работи и да се зближите на нов начин, со што ќе доживеете нови возбудливи авантури.

реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Заев: Бројките на новозаболени се директна последица од неработењето на Чулев

Read more

Жива музика, играње на маса, гушкање, што сè затекнаа пазарните инспектори синоќа?

Read more

Љубов и секс

Пет работи кои треба да ги знаете доколку сте вљубени во Водолија

Read more

За што лажат жените кога станува збор за сексот?

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Седум знаци во почетокот на врската кои не треба да ги игнорирате

Read more

Магазин

  • play_arrow

За 30 дена во карантин завршила 20 онлајн курсеви

Читај повеќе
  • play_arrow

Тајсон ја откри тајната за „новата младост“: Не е сè во исхраната и вежбањето

Читај повеќе
  • filter

Жители на Амстердам: Градот е почист и потивок без туристите

Читај повеќе

Принц Вилијам: Здравствените работници не треба да ги нарекуваме „херои“

Читај повеќе

Пет работи кои треба да ги знаете доколку сте вљубени во Водолија

Читај повеќе

Келимуту – свето место со три езера кои менуваат боја

Читај повеќе

Домашен сок од јагоди

Читај повеќе
  • play_arrow

Брз киш со готово лиснато тесто

Читај повеќе

Патување во пандемија: Кои земји бараат негативен тест и карантин, а кои не?

Читај повеќе