Серија од 42 земјотреса ја погодија Албанија, сеизмолозите смируваат дека нема место за паника

По земјотресот што беше регистриран малку по полноќ во Албанија, со интензитет од 4,9 степени по Рихтеровата скала, евидентрани се последователни 42 други потреси.

– По потресот во 00 часот и 13 минути со интензитет од 4,9 степени и со епицентар од 41 километар западно од Тирана и 27 километри северозападно од Драч, регистрирани се 42 последователни земјотреси со јачина до 3,5 степени. За среќа нема информаци за причинета штета, се наведува во соопштението на албанското Министертво за одбрана.

Сеизмологот Реџеп Кочи ги смирува граѓаните истакнувајќи дека „не станува збор за случај од кој треба да се плашиме“.

– Нема место за паника, зашто не станува збор за случај од кој треба да се плашиме. Природно е по земјотресот од 26 ноември лани, да има последователни потреси. Тоа ќе трае подолг период, со последователни потреси, кога од време на време, повторно се активираат одредени области, како што е и оваа, рече Кочи за Ora News телевизија.

Тој додаде дека по катастрофалниот земјотресот од ноември имало периоди на смирување на тлото, па повторно се активирало, но секогаш „најголемата јачина на потресите била од 4,2 до 4,3 и не надминале над 5 степени за да имаат влијание врз структурите и чувствителноста на луѓето“.

Катастрофалниот земјотрес што се случи утрото на 26 ноември со интензитет од 6,4 степени, предизвика огромна материјална штета, која се проценува на над милијарда евра, загинаа 51 а повредени беа околу две илјади луѓе.

реклама

Регион

Од 1 мај влез во Бугарија во согласност со одредени барања поврзани со COVID-19

Read more

Вучиќ: Американците го поддржаа мини-шенген десет пати повеќе од Европејците

Read more

Мика Алексиќ доби обвинение за силување

Read more

Рот: Промена на границите на Западен Балкан не решава никаков проблем

Read more
 

Вести

Македонските и бугарските историчари не ги надминаа разликите за учебниците по историја

Читај повеќе

Од 1 мај влез во Бугарија во согласност со одредени барања поврзани со COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Папа Франциск: Светот е на пат кон самоуништување

Читај повеќе

Путин ја затвора Русија на 10 дена

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 489 новозаразени и 33 починати

Читај повеќе

Заев ќе побара разрешување на Пауновски

Читај повеќе

Притвор за 3 лица од Струмица осомничени за грабнување и силување

Читај повеќе

Заев: Груевски да си дојде дома, оттука да коментира ако има што да каже

Читај повеќе

Бајден со признавање на геноцидот врз Ерменците ќе ги наруши односите со Турција

Читај повеќе