Серијата „Chernobyl“ ја открива најчуваната руска тајна

Новата HBO серија „Chernobyl“ е потсетник на тоа колку човекот е опасен за себе и природата. Целата приказна за катастрофата во Чернобил е тешка и сè уште важи како опомена за опасноста што го демне човештвото.

Во серијата ќе го видите тоа што останало скриено од јавноста, детали за тоа зошто и како фактите за катастрофата се криеле и колку долго, колку малку всушност вредел човечкиот живот во Припјат, во 1986 година.

Од една страна ќе видите работници во паника како се обидуваат да ја спречат катастрофата која е во тек, а во Припјат жителите живеат нормално, гледајќи во чадот за кој веруваат дека станува збор за обичен пожар. Една од најпотресните сцени е онаа во која децата играат и танцуваат во дожд од смртоносен пепел кој паѓа на нив. Ваквите детали навистина се случиле. Тука е и приказната која малкумина ја знаат, за тројцата волонтери кои спречиле да дојде до поголема катастрофа во која половина Европа денес не би постоела.

реклама

Се подготвува протокол за отворање на аеродромите и граничните премини

Read more

30 мај 1913, завршила Првата балканска војна со поделба на Македонија

Read more

Италија со предупредување до ЕУ дека ќе се распадне ако кон таа држава се однесува како кон лепрозен

Read more

Утре променливо облачно со пороен дожд и грмежи

Read more

Филм & ТВ

Се снима српска верзија на серијата „Two and a Half Men“

Read more

Ако сте фан на „Stranger Things“, погледете ги и овие серии на Netflix

Read more

„La Casa de Papel“ добива петта и шеста сезона

Read more

Сѐ што е погрешно со „Rush Hour“

Read more

Сцена

Се снима српска верзија на серијата „Two and a Half Men“

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако сте фан на „Stranger Things“, погледете ги и овие серии на Netflix

Читај повеќе
  • play_arrow

„La Casa de Papel“ добива петта и шеста сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Сѐ што е погрешно со „Rush Hour“

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за серијата „Friends“

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова беа најгледаните серии на Netflix за време на карантинот

Читај повеќе
  • filter

Погледнете како изгледа снимањето на филмот „Avatar 2“

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со „Birds of Prey“

Читај повеќе
  • play_arrow

„Friends“ најпопуларна серија во карантин

Читај повеќе