Северна Кореја: Летоците од Јужна Кореја може да содржат коронавирус

Севернокорејските државни медиуми објавија предупредување до населението во врска со летоците што пристигнуваат со балони од правец на Јужна Кореја, во кое се наведува дека тие можат да содржат коронавирус.

Државниот весник Rodong Sinmun (로동신문) ги повика луѓето да не ги земаат летоците.

– Дури и кога ќе наидеме на непознати предмети кои летаат во воздухот, мора да ги сметаме за можен извор на вирусот, а не како природен феномен, предупредува весникот, пренесува The Guardian.

Во исто време, жителите беа предупредени дека во такви ситуации подобро е да „застанат и да размислат“, во согласност со упатствата за COVID-19.

Предупредувањето е издадено истиот ден кога јужнокорејската полиција изврши рација во просториите на активист, кој рече дека со балони дистрибуирал стотици илјади пропагандни летоци во правец кон Северна Кореја.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Свет

AstraZeneca: ЕУ го загуби правниот спор

Read more

Британските лекари го идентификуваа индискиот сој како најопасен и заразен

Read more

ОН: Бројот на присилно раселени лица во светот достигна историски максимум

Read more

НАСА предупредува: Земјата апсорбира двојно повеќе топлина

Read more
 

Вести

Регистрирани осум нови случаи со COVID-19, нема починати

Читај повеќе

Попладне наместа нестабилно со пороен дожд, од вторник многу топло

Читај повеќе

Тешко повредена велосипедистка во Охрид откако во неа удрил автомобил

Читај повеќе

Албанија обезбеди бесплатни брзи тестови за туристите со симптоми на COVID-19

Читај повеќе

Санкционирани 176 возачи кои возеле под дејство на алкохол

Читај повеќе

Во експлозија во фабриката Слобода во Чачак повредени тројца работници

Читај повеќе

Втор случај на индиски сој во државата, за влез во Грција доволен е и брз тест

Читај повеќе

Авионска дезинсекција против комарци во Скопје

Читај повеќе

Претпладне сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд

Читај повеќе